15 października, kawiarnia Coffeedesk, Kawa z poezją: Katarzyna Szaulińska, godz. 18, wstęp wolny

Od organizatorów: Biuro Literackie i Coffeedesk zapraszają na spotkanie autorskie z Katarzyną Szaulińską – pochodzącą z Kołobrzegu poetką i prozaiczką, autorką debiutanckiego zbioru wierszy „Druga osoba”, który jest efektem wyróżnienia w projekcie „Pierwsza książka wierszem” realizowanego przy okazji najstarszego polskiego festiwalu literackiego Stacja Literatura.

Kim jest tytułowa druga osoba z książki Katarzyny Szaulińskiej? Czy to ukochany, czy przeciwnik? Towarzysz – czy ten, kto odszedł? Czy to ktoś należący do mniejszości, szukający schronienia? Albo agresor chcący zaanektować przestrzeń i zaatakować gospodarza? A może to dziecko? W debiutanckim tomie autorka pyta o granice jednostki, pokazując różne aspekty relacji między dwoma obiektami – lustrzane odbijanie, przenikanie pod powierzchnię, zniekształcanie, stopienie.

Podejmuje też namysł nad tym, skąd pochodzimy i na ile jesteśmy odrębni, a na ile składamy się z części dziedziczonych jak mitochondria od naszych matek i wszystkich, którzy mieli na nas wpływ. Ta poezja wlewa się w czytelnika powodzią skojarzeń i nie pozwala zachować dystansu. Pierwsza i druga osoba w lekturze tomu zlewają się w jedno. „Wiersz ma być jak woda: powinien na chwilę ‘przybierać kształt tego, co opisuje, a potem płynąć dalej nieprzywiązany do źródła’ deklaruje w jednym z wywiadów”.

Katarzyna Szaulińska urodziła się w 1987 roku w Kołobrzegu. Jest laureatka projektu Biura Literackiego „Połów” dla najlepszych autorów przed debiutem książkowym oraz inicjatywy „Pierwsza książka wierszem”. Nominowana do nagrody głównej w XXV OKP im. Jacka Bierezina. Jest także autorką scenariusza komiksu o depresji oraz monodramu „Córcia” wystawianego w Teatrze WARSawy. Mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako psychiatra i psychoterapeutka.

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Kawa z poezją” i będzie pierwszą wspólną inicjatywą Biura Literackie – jednego z najczęściej nagradzanych polskich wydawnictw i Coffeedesk –
kołobrzeskiej firmy zajmującej się wszystkim co jest związane z kawą.

Wstęp wolny.
Maksymalna ilość osób biorących udział w wydarzeniu to: 25

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend