25 września, RCK, Kołobrzeskie Koncerty Kameralne, godz. 19, bilety 35 zł

You are currently viewing 25 września, RCK, Kołobrzeskie Koncerty Kameralne, godz. 19, bilety 35 zł

Kołobrzeskie Koncerty Kameralne to cykl pięciu koncertów, które odbywać się będą jesienią w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury.

Wystąpi w nich wielu znakomitych artystów związanych z naszym regionem jak również międzynarodowych jak francusko – rosyjski skrzypek Fedor Rudin czy Tomasz Tomaszewski I-szy koncertmistrz berlińskiej Deutsche Oper, a także, w jednym z koncertów artyści Akademii Baltic Neopolis Orchestra – najlepsi absolwenci studiów muzycznych w Polsce w minionym roku.

Tymczasem zapraszamy na otwierający cykl koncert pt. „Mistrzowskie zagrania” utrzymany w iście włoskim stylu. Orkiestra kameralna Baltic Neopolis Orchestra, którą poprowadzi koncertmistrz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej Fedor Rudin zaprezentuje przekrój nastrojów i kunsztu włoskich twórców (od XVIII- do XX w.). Taki zestaw dzieł z pewnością dobrze wpisze się w okres schyłku lata i początek melancholijnej, ale pięknej jesieni. Utrzymane w pogodnym nastroju Divertimento jednego z trzech wielkich klasyków wiedeńskich Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz spotkanie z jednym z największych kompozytorów opery włoskiej – Giacomo Puccinim, uczynią ten wieczór dynamicznym i zaskakującym w swym włoskim, kaprysowym kontekście.

Program koncertu:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento F dur KV 138
  • Hugo Wolf – The Italian Serenade
  • Nino Rota – Concerto per Archi
  • Niccolò Paganini/Edison Denissow – Five Caprices for Violin and String Orchestra
  • Giacomo Puccini – Crisantemi Pietro Antonio

Fedor Rudin

Francusko – rosyjski skrzypek szybko zyskał pozycję jednego z najbardziej wyjątkowych i wielowymiarowych artystów koncertowych dzisiejszego pokolenia. Jest koncertmistrzem Wiedeńskiej Opery Narodowej/Filharmonii Wiedeńskiej i laureatem wielu prestiżowych konkursów, takich jak Premio Paganini w Genui i George Enescu w Bukareszcie.

W 2019 roku otrzymał nagrodę Ivry Gitlis w Paryżu, a jego najnowszy album „Reflets” był nominowany do międzynarodowych nagród muzyki klasycznej. Jego ostatnie występy obejmowały solowe debiuty w prestiżowych salach koncertowych w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Wiedniu i Zurychu, z wieloma światowej sławy orkiestrami, w tym Basel Symphony Orchestra, National Orchestra of the Opéra Bastille, Monachium Chamber Orchestra, Paris Chamber Orchestra, Cape Town Philharmonic i Montreal Symphony Orchestra. Grał pod batutą dyrygentów, takich jak Lorenzo Vioy, Darrell Ang, Isaac Karabtchevsky, Christoph Poppen, Maxim Vengerov i Conrad van Alphen. Fedor Rudin, pasjonat repertuaru operowego i symfonicznego, regularnie pracuje jako dyrygent.

Mając zaledwie 20 lat, w latach 2012-2013 pełnił funkcję gościnnego dyrygenta Gruzińskiej Filharmonii Narodowej. Dyrygował takimi orkiestrami, jak Petrobras Symphony Orchestra z Rio de Janeiro, Moskiewski Zespół Muzyki Współczesnej, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Szczecińskiej i Orquestra Reino de Aragon. Fedor kończy obecnie dyrygenturę w klasie Simeona Pironkoffa na University of Music and Performing Arts Vienna.

Baltic Neopolis Orchestra

Baltic Neopolis Orchestra, zdobywca Fryderyka 2015 w kategorii Album roku muzyka kameralna, jest smyczkową orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała setki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych.

Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach.

Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych.

Orkiestra regularnie współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in.: Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie; Maratem Bisengalievem, skrzypkiem i dyrektorem artystycznym orkiestry symfonicznej w Indiach; Marią Machowską, koncertmistrzem Filharmonii Narodowej; Danielem Rowlandem, liderem Brodsky String Quartet; Aliną Mleczko, najlepszą saksofonistką klasyczną w Polsce, Marcelo Nisinmanem, bandoneonistą okrzykniętym następcą Astora Piazzoli; Carmine Lauri, koncertmistrzem London Symphony Orchestra; Adamem Bałdychem, najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym młodego pokolenia czy kompozytorami, Mikołajem Góreckim, Hanną Kulenty oraz Pawłem Łukaszewskim, laureatem 7 Fryderyków.

Na dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt w tym Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), która dostała nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii Muzyka kameralna.


Bilety na koncert w cenie 35 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe / Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie Regionalnego Centrum Kultury.
Tel. 94 35 249 49 w. 49, oraz na www.kupbilecik.pl

Dodaj komentarz