Kołobrzeskie Koncerty Kameralne to cykl pięciu koncertów, które odbywać się będą jesienią w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury.
Wystąpi w nich wielu znakomitych artystów związanych z naszym regionem jak również międzynarodowych jak francusko – rosyjski skrzypek Fedor Rudin czy Tomasz Tomaszewski I-szy koncertmistrz berlińskiej Deutsche Oper, a także, w jednym z koncertów artyści Akademii Baltic Neopolis Orchestra – najlepsi absolwenci studiów muzycznych w Polsce w minionym roku.
Tymczasem zapraszamy na otwierający cykl koncert pt. „Mistrzowskie zagrania” utrzymany w iście włoskim stylu. Orkiestra kameralna Baltic Neopolis Orchestra, którą poprowadzi koncertmistrz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej Fedor Rudin zaprezentuje przekrój nastrojów i kunsztu włoskich twórców (od XVIII- do XX w.). Taki zestaw dzieł z pewnością dobrze wpisze się w okres schyłku lata i początek melancholijnej, ale pięknej jesieni. Utrzymane w pogodnym nastroju Divertimento jednego z trzech wielkich klasyków wiedeńskich Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz spotkanie z jednym z największych kompozytorów opery włoskiej – Giacomo Puccinim, uczynią ten wieczór dynamicznym i zaskakującym w swym włoskim, kaprysowym kontekście.
Program koncertu:
- Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento F dur KV 138
- Hugo Wolf – The Italian Serenade
- Nino Rota – Concerto per Archi
- Niccolò Paganini/Edison Denissow – Five Caprices for Violin and String Orchestra
- Giacomo Puccini – Crisantemi Pietro Antonio
Fedor Rudin
Francusko – rosyjski skrzypek szybko zyskał pozycję jednego z najbardziej wyjątkowych i wielowymiarowych artystów koncertowych dzisiejszego pokolenia. Jest koncertmistrzem Wiedeńskiej Opery Narodowej/Filharmonii Wiedeńskiej i laureatem wielu prestiżowych konkursów, takich jak Premio Paganini w Genui i George Enescu w Bukareszcie.
W 2019 roku otrzymał nagrodę Ivry Gitlis w Paryżu, a jego najnowszy album „Reflets” był nominowany do międzynarodowych nagród muzyki klasycznej. Jego ostatnie występy obejmowały solowe debiuty w prestiżowych salach koncertowych w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Wiedniu i Zurychu, z wieloma światowej sławy orkiestrami, w tym Basel Symphony Orchestra, National Orchestra of the Opéra Bastille, Monachium Chamber Orchestra, Paris Chamber Orchestra, Cape Town Philharmonic i Montreal Symphony Orchestra. Grał pod batutą dyrygentów, takich jak Lorenzo Vioy, Darrell Ang, Isaac Karabtchevsky, Christoph Poppen, Maxim Vengerov i Conrad van Alphen. Fedor Rudin, pasjonat repertuaru operowego i symfonicznego, regularnie pracuje jako dyrygent.
Mając zaledwie 20 lat, w latach 2012-2013 pełnił funkcję gościnnego dyrygenta Gruzińskiej Filharmonii Narodowej. Dyrygował takimi orkiestrami, jak Petrobras Symphony Orchestra z Rio de Janeiro, Moskiewski Zespół Muzyki Współczesnej, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Szczecińskiej i Orquestra Reino de Aragon. Fedor kończy obecnie dyrygenturę w klasie Simeona Pironkoffa na University of Music and Performing Arts Vienna.
Baltic Neopolis Orchestra
Baltic Neopolis Orchestra, zdobywca Fryderyka 2015 w kategorii Album roku muzyka kameralna, jest smyczkową orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała setki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych.
Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach.
Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych.
Orkiestra regularnie współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in.: Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie; Maratem Bisengalievem, skrzypkiem i dyrektorem artystycznym orkiestry symfonicznej w Indiach; Marią Machowską, koncertmistrzem Filharmonii Narodowej; Danielem Rowlandem, liderem Brodsky String Quartet; Aliną Mleczko, najlepszą saksofonistką klasyczną w Polsce, Marcelo Nisinmanem, bandoneonistą okrzykniętym następcą Astora Piazzoli; Carmine Lauri, koncertmistrzem London Symphony Orchestra; Adamem Bałdychem, najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym młodego pokolenia czy kompozytorami, Mikołajem Góreckim, Hanną Kulenty oraz Pawłem Łukaszewskim, laureatem 7 Fryderyków.
Na dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt w tym Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), która dostała nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii Muzyka kameralna.
Bilety na koncert w cenie 35 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe / Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie Regionalnego Centrum Kultury.
Tel. 94 35 249 49 w. 49, oraz na www.kupbilecik.pl