29 lipca, bazylika, Festiwal „Muzyka w katedrze”, godz. 20.30, bilety 30 zł/25 zł

Koncertowy lipiec w kołobrzeskiej Katedrze kończymy jedyną w tym roku formacją orkiestrową. Zapraszamy serdecznie na spotkanie z kameralną Baltic Neopolis Orchestrą, założoną w 2008 r. Tożsamość artystyczną zespołu kształtowały prawdziwe osobowości muzyczne, a największy wpływ na orkiestrę wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev, który w 2015 r. został jej dyrektorem artystycznym. Na co dzień formacją kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Doceniana w Polsce, Europie i na świecie BNO (koncerty m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze) współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami. Nagrała 8 płyt w tym Musica Sacra 5 P. Łukaszewskiego z jej udziałem (2014), nagrodzoną nagrodą Fryderyk. Orkiestra jest laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności, była również trzykrotnie nominowana do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Solowe partie zagrają: jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia zdaniem Strad Magazine, Emanuel Salvador, laureatka czołowych nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych, Sławomira Wilga, wspomniana już altowiolistka Emilia Goch-Salvador oraz Konstantin Heidrich. Niemiecki wiolonczelista jest członkiem The Faure Quartett, koncertował solo we współpracy z renomowanymi orkiestrami i dyrygentami, prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Norwegii, Singapurze, Włoszech i Brazylii. Koncert odbędzie się w ramach VII Baltic Neopolis Festival i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W programie dzieła kompozytorów współczesnych: „Neopolis Concerto” na skrzypce i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego, „13 Variations on a Polish Melody” na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Marcelo Nisinmana, którego mieliśmy okazję oklaskiwać w Kołobrzegu jako bandeonistę i kompozytora. Przysłowiową „wisienką na torcie” będzie zwłaszcza druga, po „Uwerturze” kompozycja Mikołaja Góreckiego, syna Henryka. Będzie to prawykonanie napisanego w tym roku utworu pt. „Druga przestrzeń” na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową.

Bilety na koncert w cenie: 30 zł normalne i 25 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl. Przypominamy o obowiązujących rygorach sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa: prosimy o zabranie ze sobą maseczki zasłaniającej nos i usta oraz zajmowanie miejsc wskazanych przez organizatorów.

7c030c9d daea 40d9 b49c 9297018d6e18 - 29 lipca, bazylika, Festiwal "Muzyka w katedrze", godz. 20.30, bilety 30 zł/25 zł

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend