Weekend: Będzie patriotycznie, o Afryce i bębnach djembe

Przed nami weekend. Pora sprawdzić co przez najbliższe dni będzie się działo w mieście. Jak zwykle warto zajrzeć do Regionalnego Centrum Kultury gdzie będzie się sporo działo, aktywne będzie też Muzeum, a w kinie Wybrzeże  na afiszu dwa mocne polskie filmy : „Wołyń” i „Ostatnia Rodzina”.

Opowieści o Afryce

W piątek (14 październik) podróżnik Stanisław Wadecki w RCK opowie o Afryce, Saharze i poszukiwaczach złota.
Kim jest Wadecki? Sam o obie mówi: podróżnik i kolekcjoner sztuki afrykańskiej, były członek Legii Cudzoziemskiej.

– Jest podróżnikiem trochę w stylu Henrego Mortona Stanleya – mówią o nim organizatorzy spotkania – Od lat odwiedza „zakazane” kąty Afryki, tereny wstrząsane nieustannymi wojnami „zapomniane od Boga i ludzi”. Jego podróże, które wymagają autentycznej odwagi dają mu szansę poznania tej prawdziwej Afryki, bez fałszywej egzotyki przeznaczonej dla turystów.
Bilety w cenie 2 zł dostępne w kasie RCK. 18.30.

Dzień później (sobota 15 październik) Stanisław Wadecki spotka się z dziećmi w ramach Klubu Małego Podróżnika i Odkrywcy. Program „Afrykańskie opowieści – życie dzieci w Kongo” to niezwykłe opowieści o pięknej afrykańskiej przyrodzie i życiu dzieci w Kongo. Start godz. 16. Wstęp wolny.

Bębny z kozy

W piątek (14 października) ruszają II Ogólnopolskie Dni Djembe. Starr o godz. 16 w sali widowiskowej RCK. Uczestnicy spotkania będą mieli niebywałą okazję spróbować swoich sił w grze na bębnach djembe. Poznają ich pochodzenie, historię i przeznaczenie. Przekonacie się na własnej skórze na czym polega potęga grania „razem w harmonii”. A to wszystko całkowicie za darmo! Warsztaty są przeznaczone w większości dla początkujących – dajcie szansę spróbować tym którzy jeszcze nie mieli okazji poczuć pod swoimi dłońmi skóry z kozy.

Nowa wystawa w MOP

Również w piątek o godz. 18 w Muzeum Oręża Polskiego rusza wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016”. Prezentacja powstała w ramach trwających w Irlandii i na całym świecie obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego. Setna rocznica Powstania Wielkanocnego obchodzona jest nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie.
Wystawa składa się z 14 rollupów, do których produkcji użyto unikatowych archiwalnych zdjęć ze zbiorów Archiwum Wojskowego w Dublinie oraz archiwum wydawnictwa Mercier Press. Towarzyszą im panele z biogramami sylwetek sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Eksponowane będą również publikacje pamiątkowe związane z rocznicą powstania, zdjęcia, monety, książki, okolicznościowe koperty.

Wspomnieni o rotmistrzu Pileckim

W dniach 14-15 października w Kołobrzegu odbędą się IV Kołobrzeskie Dni z rotmistrzem Witoldem Pileckim. To wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia , w której od samego początku uczestniczy syn legendarnego Rotmistrza – Andrzej Pilecki.
IV Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim zakończy uroczysta gala artystyczna w sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury. Rozpocznie się ona o godzinie 17.00 pokazem filmu dokumentalnego o rotm. Witoldzie Pileckim. Potem widzowie będą mogli obejrzeć premierowy spektakl teatralny „Zachowałam się jak trzeba – rzecz o Danusi Siedzikównie.”
Tekst i reżyseria – Milena Tejkowska, wykonanie Jagoda Rall, muzyka Jacek Chrobak.

Zwieńczeniem gali będzie koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pt. „Podziemna Armia powraca” w wykonaniu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.

Uwaga, wejście za okazaniem zaproszenia w formie bezpłatnych wejściówek na galę, które można odebrać w kasie RCK.

Mocne kino

W kinie Wybrzeże o godzinie 15.15 i 20.20 możemy zobaczyć film Wojtka Smarzowskiego „Wołyń”, a o godz. 18 „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego. Normalny bilet kosztuje 16 zł.

Fot: FB/stanisławwadecki

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend