Gdzie świętować 11 listopada? Zgromadzenia, wystawy, koncerty i bicie rekordu w śpiewaniu hymnu (program)

You are currently viewing Gdzie świętować 11 listopada? Zgromadzenia, wystawy, koncerty i bicie rekordu w śpiewaniu hymnu (program)

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, nasz kraj w 1918 roku odzyskał suwerenność. To radosne święto. Powinniśmy o tym pamiętać. Jak będziemy go świętować w Kołobrzegu i powiecie kołobrzeskim? W programie jest sporo koncertów, tradycyjnych zgromadzeń patriotycznych z wojskowym poczęstunkiem i sporo symboli – niektóre z wydarzeń rozpoczną się o godz. 11.11, a na przykład w Dygowie uczestnicy biegu pobiegną na dystansie 1918 metrów.

Kołobrzeg

W piątek o godzinie 10 młodzież z Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Piastowskiej posadzi przy pomniku marszałka Piłsudskiego Dąb Niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11 na dziedzińcu Ratusza przedszkolaki będą bić rekord w śpiewaniu hymnu narodowego, a w samo południe wystartuje czasowa wystawa „Ku wolności” w kamienicy kupieckiej przy ul. E. Gierczak 5. Piątkowe wydarzenia poświęcone 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy koncert, na który zaprasza Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna. „Tobie Ojczyzno” odbędzie się w Bazylice Mniejszej, o godz. 19.00. Na koncert ten złożą się tradycyjne polskie pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu Białogardzkiego Chóru Kameralnego Bel Canto pod dyrekcją Pawła Mielcarka.

W niedzielę, 11 listopada świętowanie rozpoczną się w Kołobrzegu o godz. 10 od mszy św. w bazylice. Po nabożeństwie ulicami miasta przejdzie korowód pod pomnik I marszałka RP Józefa Piłsudskiego. W programie zgromadzenia są m.in. apel pamięci, wystąpienia okolicznościowe i salwa honorowa. Następnie uroczystości przeniosą się pod ratusz, gdzie będą już czekały stoiska promocyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień i grochówka. Będzie można się zaopatrzyć w śpiewniki.

Zwieńczeniem projektu „Dla Niepodległej” będzie uroczyste odsłonięcie tablicy na ścianie kościoła pw. św. Marcina przy ul. Portowej 20, powstałej z inicjatywy stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna a wykonanej przez rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, upamiętniającej zgromadzenie Polaków w dniu 11 listopada 1918 r. mieszkających w Kołobrzegu, jak również przebywających tu na leczeniu, którzy swoją modlitwą i udziałem w odpuście z okazji święta św. Marcina – patrona tej polskiej parafii, dali wyraz swojej radości z powodu odzyskania przez Polskę niepodległości. Ceremonii odsłonięcia tablicy zaplanowano na 11 listopada, po Mszy św. o godzinie 17.00, której będzie przewodniczył ks. biskup ordynariusz Edward Dajczak

Wieczorem w niedzielę o godz. 19 w Regionalnym Centrum Kultury w koncercie „Dla Niepodległej” wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Staropolanie – Wielkopolska” i Zespół Wokalny „Konsonans” z Poznania. Początek o godz. 19. Bezpłatne wejściówki można otrzymać w RCK (liczba miejsc ograniczona).

O święcie narodowym pamięta też klub muzyczny Centrala przy ul. Wąskiej 1. W piątek klub zaprasza na winylowy wieczór pod hasłem „Made in Poland”. – Zapraszamy wielbicieli polskiego grania. Podczas imprezy posłuchamy utworów z kolekcji Maćka Wodza. – mówi Wojtek Sabała z klubu Centrala przy ul. Wąskiej 1.

Usłyszymy m.in. Niemena, T.Love, Lady Pank, TSA, Daab, a na deser Polska pieśń rycerska i pieśni legionowe. Nie zabraknie też propozycji z nowej płyty Riverside „Wasteland”, pojawi się też Maanam, Nalepa i „smakowity” Dżem.
Start o godz. 19. Wstęp wolny.

Ustronie Morskie, Dygowo, Siemyśl

W Ustroniu Morskim świętowanie rozpocznie się w piątek, o godz. 11.11 w Szkole Podstawowej przy ul. Wojska Polskiego 8. tu również będzie bity rekord we wspólnym śpiewaniu czterozwrotkowego hymnu. W programie jest m.in. „W bieli i w czerwieni”, czyli 100 potraw i smakołyków dla Niepodległej i wspólne zdjęcie. Z kolei w sobotę do ustrońskiego ośrodka kultury przy ul. Nadbrzeżnej 20 zaprasza na koncert orkiestra „Morka” i grupa recytatorska. W niedzielę w kościele przy ul. Bolesława Chrobrego po uroczystej mszy zebrani będą wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.

W Dygowie uroczyste świętowanie zaplanowano na niedzielę. Po mszy o godz. 12.30, w kościele parafialnym, wystąpią utalentowane dzieci i młodzież tutejszej szkoły oraz lokalne zespoły „Dąbrówka” i „Dygowianie” O godz. 14 na placu Wolności odbędzie się zgromadzenie patriotyczne, a na koniec dygowianie utworzą tzw. „żywą flagę”. O godzinie 15 wystartuje bieg na trasie plac Wolności – ulica Ogrodowa i z powrotem. Co ciekawe, dystans jest dokładnie taki sam jak rok odzyskania niepodległości – zawodnicy przebiegną1918 metrów. Ponadto będzie też ciepły poczęstunek, wystawy i gawędy historyczne.

W Siemyślu w Domu Kultury w piątek, o godz. 12 rozpocznie się uroczysta Akademia.

 

Dodaj komentarz