Plastikowe słomki, sztućce, talerze mają zniknąć z krajów Unii Europejskiej do 2021 roku. Takie stanowisko przyjął Parlament Europejski. Pytanie, co w zamian? Czym zastąpić jednorazowe naczynia czy sztućce w popularnych w takich miastach jak Kołobrzeg food truckach, smażalniach, małych barach czy w firmach cateringowych obsługujących wydarzenia plenerowe?
Przyjęte rozwiązania mają wpływ na nie tylko firmy produkujące plastikowe sztućce, słomki do napojów, torby, ale przede wszystkim nowe restrykcyjne prawo dotknie rynek gastronomiczny i spożywczy. Od 2021 roku ma być zakazana sprzedaż plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, które mają zamienniki.
Co w zamian?
-Taki zapis wprowadzi konieczność wprowadzenia tradycyjnej zastawy wielokrotnego użytku lub naczyń jednorazowych wykonanych z materiałów organicznych. – mówi nam pani Maria, która prowadzi latem małą gastronomię w dzielnicy zachodniej Kołobrzegu. Nasza rozmówczyni przyznaje, że używa jednorazowych opakowań i jak mówi, dziś nie wyobraża sobie, by mogła z nich całkowicie zrezygnować. – Są już dostępne naczynia ekologiczne, organiczne i na przykład drewniane mieszadła, ale to zwiększa koszty, co prawdopodobnie finalnie obciąża klientów. Zanim przepisy wejdą w życie minie jeszcze jednak trochę czasu. Mam nadzieję, że pojawią się tanie zamienniki.
W trosce o środowisko naturalne i nas samych
Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich. Rocznie do wody trafia 8 milionów ton plastiku. Tam jest spożywany przez zwierzęta morskie i wchodzi on do łańcucha pokarmowego, a w ostatecznym rozrachunku może być konsumowany również przez ludzi.
Jakie produkty plastikowe będą zakazane?
Porozumieniem objętych jest 10 grup produktów, w przypadku niektórych z nich stosowanie ma być zupełnie zakazane, w innych mocno ograniczone. Ograniczenia mają dotyczyć też narzędzi rybackich, zawierających tworzywa sztuczne, jak na przykład sieci. Wstępne porozumienie zakłada, że ich producenci będą ponosić koszty zbierania ich w portach, transportu i dalszych działań.
Na listę przedmiotów, która mają być zakazne wpisano m.in.:
1. Plastikowe patyczki do uszu.
2. Jednorazowe plastikowe sztućce, talerze, słomki i mieszadełka.
3. Nie będzie można stosować plastikowych patyczków do balonów.
4. Plastikowe pojemniki na jedzenie – ich wykorzystanie w poszczególnych krajach ma być „znacząco” zredukowane.
5. Plastikowe kubki na napoje – podobnie jak w przypadku pojemników.
6. Pojemniki na napoje.
7. Plastikowe opakowania żywności (np torebki do czipsów czy owijki cukierków) – ich użycie ma być ograniczone.