Nie uwierzycie gdzie badana jest czystość powietrza w Kołobrzegu! Stowarzyszenie Projekt Kołobrzeg chce to zmienić

You are currently viewing Nie uwierzycie gdzie badana jest czystość powietrza w Kołobrzegu! Stowarzyszenie Projekt Kołobrzeg chce to zmienić

Kołobrzeg nie ma własnej stacji badawczej, która sprawdzałaby czystość powietrza. Stowarzyszenie Projekt Kołobrzeg chce to zmienić.

Kołobrzeg nie posiada własnej stacji badawczej. Czystość powietrza mierzona jest więc w tak zwanej strefie, a dokładnie w … Koszalinie i Szczecinku. 

„Pomiary uzyskiwane z najbliżej zlokalizowanych stacji, czyli Koszalina i Szczecinka, nie dają prawdziwych informacji w interesującej nas kwestii, są niewiarygodne (…) efekt jest taki, że nikt nie wie jaka jest jakość powietrza w Kołobrzegu” – czytamy w piśmie, które Stowarzyszenie Projekt Kołobrzeg wysłało do prezydenta Kołobrzegu. 

W cytowanym piśmie członkowie Stowarzyszenia pytają o możliwość zakupu przez miasto własnych urządzeń pomiarowych do monitorowania jakości powietrza w Kołobrzegu. My pytamy Michała Kujaczyńskiego, rzecznika prasowego prezydenta, czy jest na to szansa.

– Już wcześniej rozważaliśmy taką możliwość – przyznaje Michał Kujaczyński – Problem w tym, że nawet jeżeli zakupimy te urządzenia to nie będą one honorowane. Uprawnione do pomiarów są stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

I dodaje – Pismo trafiło teraz do naszego Referatu Ochrony Środowiska i potrzebujemy jeszcze chwilę czasu na odpowiedź.

Na nasze pytanie czy w uchwalonym niedawno budżecie miasta są pieniądze na takie zakupy, rzecznik zapewnił nas, że jeżeli miasto uzna że warto inwestować w tego typu urządzenia pieniądze się znajdą.    

Ostatnie wyniki pomiaru jakości powietrza w naszej strefie są dostępne na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Najwyższy wynik ( ale wciąż w granicach normy) w koszalińskiej stacji uzyskał tzw. pył zawieszony PM10. Jest on frakcją pyłu o bardzo małych rozmiarach, średnicy ziaren – do 10 mikrometrów. Ziarna są wystarczająco małe, aby mogły przeniknąć głęboko do płuc. Na „dobrym” poziomie jest stężenie dwutlenek azotu (NO2). To silnie toksyczny gaz o ostrym zapachu. Jest to substancja działająca w sposób szkodliwy na roślinność i zdrowie ludzkie. Tlenki azotu są również odpowiedzialne za tworzenie się dziury ozonowej powodując powstawanie efektu cieplarnianego.

Na zerowym poziomie jest SO2 czyli dwutlenek siarki. To bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Wchłaniany jest do organizmu człowieka przez błonę śluzową nosa i górnego odcinka dróg oddechowych. Jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin.

Koszalin

NO2   2,2 (dobry)
PM10   3,7 (umiarkowany)
SO2   0,0 (bardzo dobry)

 

Szczecinek

NO2   0,5
PM10   1,4
SO2   0,0

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Anonim

    Jak można porównywać jakość powietrza w Kołobrzegu i w Szczecinku. Przecież każdy wie że w tym drugim jest ogromna fabryka która truje tam powietrze. W samy centrum Koszalina są fabryki, palą w piecach, duży ruch samochodowy. Więc jak można brać średnią z tych miast. Panie prezydencie Kołobrzegu zrób coś z tym – niech turyści widzą że warto tu przyjeżdżać leczyć się. Na rękę jest „zabrudzonym” miastom brać średnią wyników z miastem bez przemysłu jakim jest uzdrowisko Kołobrzeg.

  2. Alx

    Czym w Kołobrzegu mieszkańcy domków jednorodzinnych ogrzewają swoje domy?

Dodaj komentarz