5-6 września, II Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”, wstęp wolny

You are currently viewing 5-6 września, II Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”, wstęp wolny

Wczesne średniowiecze wraca do Budzistowa – w pierwszy weekend wrześnie odbędzie się tu II Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”.

Fot. Bartek Janiczka.
Tekst: Materiały prasowe.

Muzealnicy, pasjonaci historii oraz władze Gminy Kołobrzeg kontynuują ideę przybliżania niezwykłej rękojmi jednego z głównych, wczesnośredniowiecznych ośrodków Pomorza – przedlokacyjnego Kołobrzegu. W pierwszy weekend września na terenie dawnego
podgrodzia – łące przy ul. Kasztanowej w Budzistowie, stanie obozowisko z czasów pierwszych Piastów. 5 i 6 września trwać tam będzie II Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”.

W wydarzeniu uczestniczyć będzie kilkudziesięciu odtwórców historycznych. Zaprezentują, w jaki sposób wyglądało życie w naszej części Pomorza na przełomie X i XI w. Motywem przewodnim II Festiwalu będzie życie i tajemnice podgrodzia, co związane jest bezpośrednio z miejscem realizacji wydarzenia. Przez dwa dni realizowane tam będą przede wszystkim warsztaty związane z życiem codziennym dawnych mieszkańców tych ziem. Na miejscu przyjrzymy się z bliska na przykład pracy cieśli, kowala czy snycerza. Odtwórcy zaznajomią nas z tajnikami pracy wczesnośredniowiecznych rybaków, myśliwych czy
władców paleniska i stołu – nad całością unosić się będą aromaty dawnej, regionalnej kuchni. Estetykę okresu wczesnopiastowskiego poznać będzie można również słuchając śpiewów oraz opowieści barda. Tradycyjnie nie zabraknie prezentacji osadzonych w realiach militarnych – na miejscu swój kunszt zaprezentuje ponad dwudziestu wojowników.

PROGRAM

Warsztaty i pokazy realizowane będą stale, w godzinach 11.00-18.00 w sobotę, 5 września oraz w godzinach 11.00-15.00 w niedzielę, 6 września 2020 r. Przygotowane zostały w taki sposób, by niezależnie od pory przybycia zwiedzających otrzymali oni szans zapoznania się z całością programu. Odrębne, osadzone rzecz jasna w realiach wczesnego
średniowiecza zajęcia, przewidziane zostały dla najmłodszych gości. Nie zabraknie też solidnej dawki wiedzy przekazanej przez profesjonalistów.


Ze względu na obowiązujące przepisy oraz wytyczne związane z pandemią Covid-19, cały teren II Festiwalu zostanie wygrodzony. Wstęp do części edukacyjno-historycznej możliwy będzie poprzez specjalnie stworzoną śluzę, w której wchodzący będą poddawani dezynfekcji. Pieczę nad bezpieczeństwem oraz realizacją wskazań na czas pandemii sprawować będzie przeszkolony personel. Jednorazowo na terenie wydarzenia nie będzie mogło przebywać więcej niż 150 osób, włączając zarejestrowanych uczestników.

Dodaj komentarz