Regionalne Pogotowie Kryzysowe, nowy projekt starostwa powiatowego, formalnie rozpocznie swoją działalność od 1 lutego i będzie swoim obszarem obejmował nie tylko powiat kołobrzeski, ale również białogardzki i gryficki. Przypomnijmy, że w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Grottgera działa już stacjonarny punkt interwencji kryzysowej.
Co ważne, w ramach RCK mobilnie zespoły z psychiatrą, psychologiem czy terapeutą, będą mogły szybko dotrzeć na miejsce tragedii i udzielić wsparcia poszkodowanym.
-Często podczas wypadków drogowych, kiedy osoby przeżywają traumę w związku z na przykład śmiercią bliskiej osoby, są one pozostawione bez pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej – mówił dziś podczas konferencji prasowej starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski – Od 1 lutego tego roku w ciągu godziny zespół wyjedzie do takiego zdarzenia, by pomóc ofiarom przejść przez ten trudny czas.
Projekt skierowany jest również do osób znajdujących się w kryzysie, destabilizacji psychicznej, w sytuacji poczucia zagrożenia bezpieczeństwa, osób, które przeszły różne traumatyczne przeżycia i nie potrafią sobie z nimi poradzić.
W ramach projektu działać będą dwa zespoły mobilne i jeden stacjonarny. Działania zespołów rozpoczną się w lutym i będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 20.00 oraz w weekendy po odebraniu telefonicznego zgłoszenia.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. PCPR 94 35 480 66, gdzie działa już punkt interwencji kryzysowej. Regionalne Pogotowie Kryzysowe będzie miało swoje numery telefonów interwencyjnych (ich numery zostaną podane wkrótce).
Wkład własny Powiatu Kołobrzeskiego w ten projekt wynosi 256.200,00 zł. Na jego realizację powiat kołobrzeski otrzyma 2.840.310,00 złotych. Projekt będzie prowadzony do 30 czerwca 2023 r.