Co poza turystką? Urząd Miasta zleca opracowanie nowych kierunków gospodarczego rozwoju dla Kołobrzegu

You are currently viewing Co poza turystką? Urząd Miasta zleca opracowanie nowych kierunków gospodarczego rozwoju dla Kołobrzegu

Urząd Miasta chce zlecić wykonanie studium, w którym zostanie opisana możliwość gospodarczego rozwoju miasta poza jego głównym profilem, czyli turystyką.

Fot. Marek Augustyniak

Pandemia pokazała, że mocne sprofilowanie miasta na turystykę i usługi uzdrowiskowe, może okazać się pułapką. To, co normalnie jest atutem Kołobrzegu, w niecodziennych warunkach, takich jak pandemia, może okazać się jego słabością.
I co oczywiste, nie wszyscy wiążą swoją zawodową przyszłość z tymi branżami. Zawężenie rynku pracy tylko do usług związanych z turystyczno-uzdrowiskowym charakterem miasta powoduje więc odpływ młodych ludzi do innych miast, gdzie oferta na rynku pracy jest bardziej różnorodna.

Dodatkowo Kołobrzeg się starzeje, a istniejąca infrastruktura turystyczno-uzdrowiskowa jest mało innowacyjna.

Atuty i bariery Kołobrzegu w rozwoju gospodarczym

Miasto posiada w swoich rękach istotne atuty do kreowania rozwoju i zmian w sferze gospodarczej. Należą do nich lokalizacja nadmorska, droga ekspresowa S6 oraz szeroko rozumiana działalność portowa. Do najważniejszych barier rozwoju miasta należy zaliczyć niską
przedsiębiorczość w sferach innych niż turystyczna, brak instytucji otoczenia biznesu oraz brak terenów inwestycyjnych. Kluczowe bariery to także deficyty specjalistycznych kadr.

Pytanie: Jak przełamać monokulturę gospodarczą Kołobrzegu?

Autorzy dokumentu mają odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania:

-Jak przełamać monokulturę gospodarczą i rozwinąć inne branże w mieście (jakie), jednocześnie wykorzystując potencjał portu w Kołobrzegu?
oraz:
-Jak wzmacniać główną specjalizację miasta (przy widocznym już dziś deficycie kadr, małej innowacyjności branży turystyczno-uzdrowiskowej) godząc sprzeczne interesy (coraz więcej obiektów hotelarskich, coraz mniej przestrzeni zielonej, coraz więcej turystów, coraz większa
presja na środowisko i pogorszenie jakości życia) i pamiętając, że to właśnie turystyka napędza ekonomię miasta i budżet miasta?

Oferty w przetargu na wykonanie studium możliwości poszerzenia profilu gospodarczego miasta Kołobrzeg i wskazanie ścieżki jego wdrożenia można składać do 23 lutego.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. d

    Obudzili się hahaha

  2. Kilo

    …..mocne sprofilowanie miasta na turystykę i usługi uzdrowiskowe, może okazać się pułapką….
    ….Zawężenie rynku pracy tylko do usług związanych z turystyczno-uzdrowiskowym charakterem miasta powoduje więc odpływ młodych ludzi do innych miast….
    ….Dodatkowo Kołobrzeg się starzeje, a istniejąca infrastruktura turystyczno-uzdrowiskowa jest mało innowacyjna……

    Czyli coś czego wiecznie zadowolona z siebie rada miasta dojąca turystów co sezon nie widziała przez ostatnie 2 dekady.

    Kołobrzeg to nie tylko ośrodki i turyści. Tu żyją również ludzie którzy niekoniecznie mają do czynienia z turystyką. Brak zakładów produkcyjnych ( nie wszędzie musi to być huta i dym z komina jak sobie wielu wyobraża ). Port, który stoi odłogiem mimo przebudowy wejścia.

    To wszystko są wieloletnie zaniedbania włodarzy miasta. Tu nawet nie powinno być prezydenta. Musiano to prawo miastu specjalnie przyznać.

Dodaj komentarz