Kołobrzeżanie mogą się wypowiedzieć w sprawie Nord Stream 2

You are currently viewing Kołobrzeżanie mogą się wypowiedzieć w sprawie Nord Stream 2

Wielka polityka puka do naszych drzwi i pyta nas o zdanie. Teraz kołobrzeżanie mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia i uwagi dotyczące budowy po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez morze Bałtyckie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku. W tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi. Z drugiej strony interes w budowie wielkiej rury przesyłowej mają firmy niemieckie, rosyjskie, austriackie, francuskie i brytyjsko-holenderskie.

Swoją batalię o zablokowanie gazociągu toczy Dania, która ogłosiła transgraniczne konsultacje. Polska została do nich zaproszona jako państwo, którego konsekwencje budowy rury na różnych poziomach (środowiskowych, gospodarczych i z zakresu bezpieczeństwa energetycznego) mogą dotknąć.

Teraz więc w szczecińskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest do wglądu raport oddziaływania gazociągu na środowisko w kontekście transgranicznym. Informacje o nim zamieścił też dziś kołobrzeski Urząd Miasta.

Ponadto RDOŚ informuje, że w polskiej wersji raport można  przeczytać pod adresem: nord-stream2.com/pl/miedzynarodowy-proces-konsultacji/, ale gdy dziś chcieliśmy do niego zajrzeć dokument był niedostępny.

Swoje uwagi i zastrzeżenia do projektu budowy Nord Stream 2 można wysłać w formie pisemnej na adres RDOŚ w Szczecinie lub na adres elektroniczny: sekretariat.szczecin@rdos.gov.pl.

Konsultacje trwają 12 tygodni.  Po upływie tego terminu RDOŚ przygotuje stanowisko strony polskiej. W międzyczasie, 29 sierpnia na pobliskiej wyspie Bornholm w sprawie kontrowersyjnego gazociągu ma się odbyć spotkanie z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.

Fot. offshoreenergytoday.com 

Dodaj komentarz