-Porównywania się z innymi i krytycznej oceny samego siebie uczymy się od najmłodszych lat, a w późniejszym czasie jest to główny powód, dla którego czegoś nie robimy – boimy się oceny innych, mamy zaniżone poczucie wartości- a nasze przekonania podcinają nam skrzydła, zanim je nawet zdążymy rozłożyć. – mówi Atimaya Brzostyńska – promotorka świadomego stylu życia, instruktorka medytacji aktywnych i terapii medytacyjnych – zapraszając na kolejne już spotkanie w ramach warsztatów „Wrzuć na luz”.
I dodaje: – Taki stan rzeczy powoduje, że nie jesteśmy w stanie spojrzeć na siebie z obiektywnej pozycji, w której każdy jest jedyny w swoim rodzaju i jest tutaj potrzebny dokładnie taki jaki jest. Ciągłe doskonalenie się powoduje, że oddalamy się od naszej esencji- unikatowości, a stajemy się powoli „skserowanym produktem” świata, który od nas oczekuje, żeby być takim samym jak inni. Trudno wtedy spojrzeć w lustro i zobaczyć swoje prawdziwe ja. Jedyne co dostrzegamy, to ciągłe niedoskonałości, które „trzeba” zmienić, żeby być „lepszym” człowiekiem, a to z kolei rodzi w nas poczucie małości, frustrację nie bycia idealnym i wpędza nas w kompleksy.
Temat porównywania się do innych pojawia się w rozmyślaniach wielu filozofów, psychologów i nauczycieli duchowych. Między innymi hinduski mistyk i nauczyciel duchowy Osho na temat porównywania się mówi tak: „Spójrzmy prawdzie w oczy, zawsze znajdzie się ktoś piękniejszy, bardziej utalentowany, silniejszy czy szczęśliwszy od nas. I na odwrót, zawsze znajdą się ludzie, którzy są mniej rozwinięci od nas w różnych aspektach życia. Aby dowiedzieć się, kim jesteś, nie trzeba porównywać się z innymi, lecz sprawdzić, czy wykorzystujesz swój potencjał najlepiej, jak potrafisz.”
… a żeby odkryć swój potencjał przede wszystkim trzeba przestać się porównywać i zacząć odkrywać swoje naturalne talenty, umiejętności, zasoby, którymi możemy dzielić się z innymi. Kolejną rzeczą jest wyzbycie się chęci przypodobania się wszystkim- zawsze ktoś nas będzie uwielbiał, a kto inny nie lubił. Warte jest również podkreślenie tego, że wciąż się zmieniamy, nasze gusta i potrzeby zmieniają się z czasem.
A jak by to było spojrzeć na siebie obiektywnie, z akceptacją tego jakim się jest, chociaż na moment? O tym rozmawiać będziemy na najbliższym spotkaniu rozwojowym dla młodzieży „Wrzuć na luz” w Labolatorium Kultury Adebar 5 grudnia o godz. 18.
Jest to cykl spotkań kierowany do licealistów cykl mający na celu promocję zrównoważonego i świadomego stylu życia opartego o zmniejszenie stresów dnia codziennego i spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy.
Prelekcje – połączone z dyskusją oraz krótkimi ćwiczeniami praktycznymi – przybliżą młodzieży sposoby radzenia sobie ze stresem na co dzień oraz otworzą nowe horyzonty do poszerzania swojej wiedzy, umiejętności w zakresie samoświadomości myśli, emocji, uczuć oraz ich wpływie na ciało.