Lody z automatu pod lupą Sanepidu. Jak wypadły lodziarnie z powiatu kołobrzeskiego?

You are currently viewing Lody z automatu pod lupą Sanepidu. Jak wypadły lodziarnie z powiatu kołobrzeskiego?

Bakterie Enterobacteriaca w 37% zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim. To trochę lepiej niż w zeszłym roku (2023 r. – kwestionowanych było 90 na 215 pobranych próbek – 42%). Wskaźnik zanieczyszczenia lodów w pasie nadmorskim jest wyższy.

Wzorem lat ubiegłych pracownicy powiatowych stacji pobrali próbki lodów do badań w miejscach zwiększonej obecności turystów. W całym województwie pobrano 205 próbek z czego 75 było kwestionowanych, co stanowi 37%.

W pasie nadmorskim obejmującym powiaty: gryficki, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, sławieński oraz miasto Świnoujście pobrano 90 próbek lodów i zakwestionowano połowę z nich tj. 45 próbek. 

Próbki kwestionowane były ze względu na zawyżoną liczbę bakterii Enterobacteriacae, które świadczą o  braku zachowania należytej higieny w procesie produkcji lodów z automatu. Zadowalający jest fakt, że próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, tj.: Salmonella oraz Listeria monocytogenes.

Na 41 skontrolowanych lodziarni w 15 (75 próbek) były przekroczenia bakterii Enterobacteriacae. W powiecie kołobrzeskim skontrolowano trzy lodziarnie. W jednej stwierdzono uchybienia.

W zależności od poziomu zanieczyszczenia jak również wyników wcześniejszych kontroli u danego przedsiębiorcy podejmowane były różne działania nadzorowe:

  • wydano 7 decyzji administracyjnych nakazujących przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz przedłożenia wyników badań potwierdzających ich skuteczność,
  • w pozostałych przypadkach poinformowano o konieczności wzmożenia działań sanitarnych.

Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo – jelitowe.

Porównując ubiegłe lata wskaźnik kwestionowanych próbek jest niższy, nie mniej dalej świadczy to  o konieczności wzmożonych kontroli nadzorowych i poborze urzędowych próbek żywności, w celu wyeliminowania z obrotu lodów pochodzących z niedoczyszczonych maszyn oraz działań ze strony producentów lodów by oferować produkt bezpieczny dla konsumenta. 

2022 r. – kwestionowanych 85 próbek na 195 próbek – 44%

2023 r. – kwestionowanych 90 próbek na 215 – 42%

2024 r. – kwestionowanych 75 próbek na 205 – 37%

Dodaj komentarz