2-4 sierpnia, RCK pro Jazz Festival, wstęp wolny

You are currently viewing 2-4 sierpnia, RCK pro Jazz Festival, wstęp wolny
Leszek Możdżer i Zohar Fresco zagrają podczas RCK pro Jazz Festival w Kołobrzegu

2-4.08.2024 (piątek-niedziela) – „RCK Pro Jazz Festiwal”. Miejsce: bindaż, biblioteka, Promenada Nadmorska, scena plenerowa Adebaru, scena plenerowa RCK.

PROGRAM

2.08.2024 (piątek)
16.00 Jazz na ulicach – Pomnik Zaślubin
g.19.00 scena plenerowa RCK
Maciej Sikała Trio
Maciej Sikała – saksofon
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja
MACIEJ SIKAŁA
Maciej Sikała – saksofonista, kompozytor, aranżer i wykładowca akademicki. Należy do grona najbardziej docenianych polskich jazzmanów, jego podstawowe instrumenty to saksofon tenorowy i sopranowy. Nagrał ponad 60 płyt jazzowych w tym kilka autorskich. Grał w wielu zespołach, m.in. Miłość, kwintet i sextet Leszka Możdżera. Ma za sobą współpracę z całą czołówką polskich jazzmanów Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak. Współpracował także z czołowymi muzykami jazzowymi z zagranicy, a byli to m.in Lester Bowie, Kenny Wheeler, Billy Harper, Billy Hart, David Liebman Reggie Workman i inni. Od lat udziela się także jako
wykładowca na różnych warsztatach jazzowych (Chodzież, Puławy, Nysa). Wielokrotnie nagradzany.
Obecnie występuje w Maciej Sikała Trio.
Dorota Miśkiewicz Bons Amigos
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Marek Napiórkowski – gitara
Robert Kubiszyn – kontrabasPaweł Dobrowolski – perkusja

DOROTA MIŚKIEWICZ
Najnowszy projekt DOROTY MIŚKIEWICZ „BONS AMIGOS”, w którym jazz wchodzi w fascynujący dialog z muzyką brazylijską, a słowiańska wrażliwość splata się energią południa. Jest to polska odsłona koncertu promującego materiał z ostatniej płyty Doroty, nagranej z towarzyszeniem brazylijskich gwiazd: nade wszystko ze współlidera projektu, ikony latin jazzu, gitarzysty Toninho Horty.
Po entuzjastycznie przyjętej, obejmującej 11 miast trasie koncertowej z udziałem gości z Brazylii, która odbyła się we wrześniu 2023 roku – Artystka powraca do muzyki południa, tym razem z towarzyszeniem polskiego zespołu. Warto podkreślić, że album „Bons Amigos”przyniósł Dorocie Miśkiewicz dwie nominacje do Fryderyków: w kategorii Album Roku Jazz oraz Artysta Roku Jazz. W programie koncertu znalazły się autorskie utwory Toninho Horty, należące do kanonu brazylijskiej kultury. Jak przystało na muzykę, której emocjonalny wachlarz rozpościera się od śmiechu do łez – są to zarówno pogodne piosenki, wyczarowujące obraz słonecznej plaży, jak i utwory bardziej poetyckie, naznaczone typową dla bossanovy tęsknotą i melancholią. Niespodzianką są także nowe interpretacje autorskich piosenek Doroty pochodzących z wydanej w 2008 płyty „Caminho”oraz „ALE” (2012).
Po koncertach Jazz Jam Session w Kawiarni RCK

3.08.2024 (sobota)
g 11.00 Jazz na ulicach – Bindaż
W pierwszy sierpniowy weekend w Kołobrzegu rozgości się XV edycja RCK PRO JAZZ FESTIWALU, dlatego też jazz zajrzy również na Poranne Koncerty Kameralne. A skoro już zajrzy to zostanie tu na całe dwa dni! Wyjątkowo więc, w ten jedyny weekend zapraszamy dwukrotnie: w sobotę 3 sierpnia i w niedzielę 4 sierpnia o godz. 11.00 do Parku Koncertów Porannych przy ul. Towarowej (okolice Bindaża Grabowego). Zapraszamy na koncerty biorących udział w festiwalu zespołów: Red Sky w składzie:
Kajetan Sokolnicki – flet/sax, Bartosz Lewandowski – sax, Marek Krause – gitara basowa, Zofia
Karandyszowska – perkusja oraz Abstract Emergency w składzie: Dawid Maksim – trąbka, Kamil Hajduk
– kontrabas, Kevin Górzyński – perkusja.
Wstęp wolny!

g. 13.00 Jazz na ulicach – MBP ul. Frankowskiego (Bulwar nad Parsętą)
g16.00 Jazz na ulicach – Skwer Pionierów
g.19.00 scena plenerowa RCK
Margo Zuber „CISZA „
Margo Zuber – śpiew
Mateusz Pałka -fortepian
Piotr Południak – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja

MARGO ZUBER
“Cisza” to debiutancki album Margo Zuber, na którym znalazły się autorskie kompozycje. Tytuł jaki nosi płyta odnosi się do poczucia odosobnienia i osamotnienia. Do stanu, w którym dzwoniąca w uszach cisza przeplata się z natłokiem myśli nie dających spokoju. Sposobem artystki na gonitwę myśli było przelewanie ich na papier w postaci muzyki i tekstów – do momentu, gdy w jej głowie zapanował spokój. Kompozycje, które znalazły się na płycie zachęcają słuchacza do
zatrzymania się i wyciszenia. Prowokują do tego, by w „Ciszy” odnaleźć przestrzeń do własnych przemyśleń.

Sarnecki/Lemańczyk/Golicki
Rafał Sarnecki – gitara
Piotr Lemańczyk – gitara basowa
Adam Golicki – perkusja

SARNECKI/LEMAŃCZYK/GOLICKI
Rafał Sarnecki to jeden z niewielu polskich muzyków, który odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie żył i tworzył przez ponad dekadę. Nagrał pięć autorskich płyt, z których dwie były nominowanedo nagrody Fryderyk.
Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w międzynarodowej prasie. Ponadto brał udział w nagraniu ponad sześćdziesięciu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej.
Adam Golicki posiada w swojej dyskografii dwie autorskie płyty, które zebrały znakomite recenzje krytyków. Obecnie pracuje głównie jako muzyk sesyjny i współpracuje z zespołami o różnej stylistyce. Po koncertach Jazz Jam Session w Kawiarni RCK

4.08.2024 (niedziela)
g.11.00Jazz na ulicach – Bindaż
g.16.00 Jazz na ulicach – MBP ul. Frankowskiego (Bulwar nad Parsętą)
g.19.00 scena plenerowa RCK
SISTERS IN JAZZ

Hildegunn Øiseth – trąbka, bukkehorn
Karolina Pernal – saksofon
Izabella Effenberg – wibrafon, Array Mbira, Steel Drum, Sundrum
Clara Däubler – kontrabas
Dorota Piotrowska – perkusja

SISTERS IN JAZZ

Ten niezwykle oryginalny projekt jazzowy miał swoją premierę podczas prestiżowego Ystad Sweeden Jazz Festival w sierpniu 2015 roku. Jego głównym założeniem jest połączenie wielu kultur, dla których wspólnym mianownikiem ma być muzyka improwizowana, wykonywana wyłącznie przez kobiety, wybitne instrumentalistki z różnych stron świata.
Pomysłodawczynią tej idei jest niemiecka saksofonistka Nicole Johänntgen, za sprawą której w lutym 2016 roku ukazała się płyta live z koncertu zarejestrowanego przez szwedzkie radio w Ystad, zatytułowana „Sisters in Jazz”. Fantastyczne połączenie brzmień muzyki skandynawskiej, wschodniej i środkowej Europy z domieszką azjatycką, pozwoliło wykształcić Sisters in Jazz własną niepowtarzalną jakość, wspaniale przyjętą przez publiczność w różnych krajach.
Projekt pokazany został do tej pory w Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie, Szwecji, gdzie sale koncertowe za każdym razem wypełniały się po same brzegi.

LESZEK MOŻDŻER / ZOHAR FRESCO
Leszek Możdżer fortepian
Zohar Fresco perkusja
Leszek Możdżer / Zohar Fresco

Duet wirtuozów wywodzących się z muzycznych światów, które są oddalone od siebie geograficznie, filozoficznie i kulturowo. Pomimo tego, że tradycje muzyczne w których się wychowali są tak odmienne – udało im się znaleźć wspólny język, a fakt, że ich kulturowe korzenie są tak różne, sprawił, że z tych dwóch kolorów powstał trzeci, zupełnie nowy kolor. Dalekowschodnia sztuka perkusyjna w połączeniu z klasycyzującą muzyką improwizowaną o europejskich korzeniach tworzą elektryzujący, mistyczny mariaż, w którym bogata fakturalnie pianistyka klasycznie wykształconego, improwizującego pianisty, wzmacniana jest przez swoistą filozofię rytmu, którą wnosi do duetu Zohar Fresco. Muzyk w niektórych kręgach legendarny, mający cały szereg naśladowców, uważany za jednego z najważniejszych perkusjonistów w świecie bębnów ramowych. Niedościgła precyzja, wyczucie barwy, swoboda w realizowaniu niesymetrycznych pulsów jak i charyzma sceniczna to cechy charakteryzujące Zohara Fresco, który w osobie Leszka Możdżera znajduje godnego partnera dla swoich dźwiękowych poszukiwań. Możdżer to jeden z najbardziej oryginalnych polskich pianistów, koncertujący na całym świecie, rozpoznawalny ze względu na swoje charakterystyczne brzmienie jak i nowatorskie podejście do dźwiękowej materii, którego obfitująca w preparacje improwizowana pianistyka stała się już wręcz
odrębną kategorią.

Muzyk ten prowadzi poszukiwania sonorystyczne w zakresie strojeń i temperacji, często używa na swoich koncertach dwóch fortepianów w dwóch różnych strojach, jest też pomysłodawcą pierwszego na świecie fortepianu dekafonicznego – strojonego w dziesięciostopniowym systemie temperowanym. Obaj muzycy dysponują bogatym doświadczeniem scenicznym i studyjnym, współpracują ze sobą już od lat dziewięćdziesiątych, więc rozumieją się doskonale, co sprawia, że oprócz fascynującej, intelektualnej wymiany muzycznych myśli pomiędzy wybitnymi instrumentalistami ich
koncerty są po prostu spotkaniem dwóch przyjaciół.

Dodaj komentarz