16 sierpnia, wernisaż nowej wystawy w GSW

You are currently viewing 16 sierpnia, wernisaż nowej wystawy w GSW

16 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej w ratuszu odbędzie się wernisaż wystawy Anastazja Markowicz / Katarzyna Bułka Matłacz „Wszechświaty równoległe”. Wstęp wolny.

Anastazja Markowicz (Anastasiya Markovych) to znana malarka surrealistyczna, która urodziła się w mieście Briczany. Swoją artystyczną drogę rozpoczęła w 1990 roku, podejmując studia na Szkole Plastycznej w Czerniowcach, które ukończyła z wyróżnieniem. Jej talent szybko został dostrzeżony na arenie międzynarodowej, co zaowocowało wieloma wystawami indywidualnymi i zbiorowymi, zarówno w kraju, jak i za granicą. Anastazja prezentowała swoje dzieła w prestiżowych miejscach takich jak Narodowe Muzeum we Lwowie, w Bukareszcie, Londynie, czy Kijowie, gdzie była gościem honorowym zaproszonym przez Ministerstwo Kultury Ukrainy. W 2007 roku jej wyjątkowy wkład w sztukę został doceniony przez włączenie do katalogu „Świat Lewkasu”, który został objęty patronatem Prezydenta Ukrainy. To wyróżnienie umocniło jej pozycję na artystycznej scenie. Dążąc do dalszego rozwoju i doskonalenia swojej techniki, w 2009 roku Anastazja podjęła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, które również zakończyła z wyróżnieniem. Artystka przez wiele lat była związana z pracownią Tomasza Sętowskiego w Częstochowie, obecnie mieszka i tworzy w Kołobrzegu, gdzie kontynuuje swoją pasję, zdobywając uznanie zarówno wśród krytyków, jak i miłośników sztuki. Jej prace, są cenione za głębię emocjonalną i wyjątkową estetykę. Artystka pozostaje aktywną uczestniczką międzynarodowego środowiska artystycznego, nieustannie poszukując nowych środków wyrazu i inspiracji.

Katarzyna Bułka Matłacz ukończyła Warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w 1991 r., studiowała u prof.: Gustawa Zemły, Jana Kucza, Piotra Gawrona, Stanisława Kulona, Janusz Pastwy i Tadeusza Łodziany. W r. 1996 otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem ZPAP w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International. Rzeźbiarka w swojej pracy korzysta z techniki traconego wosku, metody odlewniczej znanej już w starożytności. Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga od artysty wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym. Wykorzystując obie te techniki, tworzy unikatowe rzeźby w brązie i szkle bogate w metafory i symbole. Każda rzeźba artystki jest dziełem niepowtarzalnym i oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju, wykonanym z niezwykłą starannością i szacunkiem dla odbiorcy. Artystka nawiązuje wyjątkową relację z publicznością, jej rzeźby są doskonale przyjmowane na rynku sztuki w Polsce i na świecie ciesząc się uznaniem zarówno wśród nowych nabywców jak i stałych kolekcjonerów. Prace rzeźbiarki znajdują się w kolekcjach znanych osobistości świata kultury i polityki. Jej twórczość została wyróżniona licznymi nagrodami. Współpracuje z Muzeami i Galeriami Sztuki w Polsce, Austrii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii i Niemczech. Jest autorką kilkudziesięciu prestiżowych statuetek i nagród.

Dodaj komentarz