Zmiany w Muzeum Oręża Polskiego. Pałac Braunschweigów będzie bardziej dostępny

You are currently viewing Zmiany w Muzeum Oręża Polskiego. Pałac Braunschweigów będzie bardziej dostępny

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu od 1977 roku włada odrestaurowaną niemal pół wieku temu jedyną zachowaną rezydencją mieszkalną z początku XIX wieku. Obecnie, poza Muzeum Miasta Kołobrzeg, znajduje się tu wystawa metrologiczna, a także sala wystaw czasowych. Do tego dochodzą sale pracowni, gabinety pracowników, biblioteka oraz Sala Plafonowa.

Fot. O planach Muzeum mówili podczas konferencji przedstawiciele władz miasta, powiatu i muzeum. 

Po zmianach, które będą wdrażane od grudnia 2024 do maja 2025 roku, muzeum będzie dysponować obiektem z nowymi funkcjami, które pozwolą przy skromnych możliwościach lokalowych, jeszcze lepiej realizować misję Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Tylko w ciągu 9 miesięcy 2024 roku muzeum odwiedziło około 130 tysięcy osób, które zakupiły bilet na wystawy.

Wdrażany projekt, autorstwa R. Dziemby we współpracy z P. Leszmannem i E. Stefani, obejmuje następujące założenia:
Pałac Braunschweigów udostępni swoje pomieszczenia w ramach zwiedzania rezydencji mieszczańskiej, docelowo z przewodnikiem.
-W dużej sali wystaw czasowych na parterze powstanie Galeria Pałacowa z możliwością prowadzenia w niej małej, klimatycznej kawiarni oraz tematycznych spotkań, prelekcji, itp.
-Część pomieszczeń z dotychczasowym przeznaczeniem na wystawę stałą zmieni swoje przeznaczenie na Salę Wystaw Czasowych oraz Salę Edukacyjną, gdzie będą prowadzone zajęcia przez muzealnych edukatorów.
-Na cele ekspozycyjne rezydencji muzealnej wykorzystane zostaną dodatkowe pomieszczenia muzealne: hol na parterze oraz na pierwszym piętrze.
-Sala Plafonowa otrzyma funkcję reprezentacyjnej sali do spotkań i sali koncertowej.

PLANOWANE WYDARZENIA

– Ścięcie Jakuba Adebara przed kołobrzeskim ratuszem w 500-lecie śmierci – 28.12.2024 (we współpracy z Kołobrzeskim Instytutem Kultury i Promocji i GRH Kołobrzeg),

– Koncert z cyklu „Muzyka z Historią” w wykonaniu nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Kołobrzegu, inaugurujący obchody 100-lecia muzealnictwa w Kołobrzegu – 28.12.2024, godz. 17.00,

– Otwarcie wystawy czasowej w planowanej Galerii Pałacowej z pracami związanymi z przebudową Pałacu Braunschweigów, autorstwa Jerzego Ściesińskiego, 28.12.2024, godz. 18.00,

– Koncert dla zakochanych z cyklu „Muzyka z Historią”, 14.02.2025, godz. 18.00,

– Wykład z okazji 100-lecia muzealnictwa kołobrzeskiego, 15.03.2025,

– Noc Muzeów – 17.05.2025, godz. 18.00.

PLANOWANE WYSTAWY CZASOWE

– 31.01.2025 – Wieczornica historyczna z okazji 80 rocznicy premiery filmu „Kolberg” Veita Harlana z wystawą zdjęć z realizacji filmu,
– 18.03.2025 – Wystawa zdjęć Robert Gauera z „Boju o Kołobrzeg 2024”,
– 31.05.2025 – Wystawa z okazji 80-lecia polskiej administracji w Kołobrzegu,
– 21.09.2025 – Wystawa poświęcona wybranym zagadnieniom morskiej historii Kołobrzegu.

HISTORIA PAŁACU BRAUNSCHWEIGÓW

Pałac przy ul. Ujście (obecnie Armii Krajowej) budowany był prawdopodobnie od 1808 roku w zniszczonym po oblężeniu w 1807 roku Kołobrzegu jako rezydencja rodowa i składu parającego się handlem rodu Plüddemannów. Pałac zbudowano w stylu cesarskim (empire), będącym późną odmianą klasycyzmu. Był nowoczesną perłą w ówczesnej architekturze miasta, a wraz z zamążpójściem Almy Plüddemann, stał się siedzibą starego, bo sięgającego początków lokacyjnego Kołobrzegu rodu von Braunschweig. Owe tradycje kupieckie i armatorskie, a jednocześnie szlacheckie i patrycjuszowskie w XX-wiecznym Kołobrzegu wykorzystał tuż przed wybuchem II wojny światowej magistrat, który odkupił rodową rezydencję z przeznaczeniem na historyczną galerię nawiązującą do rodu Plüddemannów (m.in. dzieła H. F. Plüddemanna). Po remoncie obiektu nie dokończono aranżacji, ze względu na czas wojny totalnej. W 1945 roku Kołobrzeg zdobyło Wojsko Polskie, a w pałacu pojawił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a po nim Sąd Powiatowy. Po odrestaurowaniu obiektu, od 1977 roku mieści się w nim siedziba Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

100-LECIE MUZEALNICTWA W KOŁOBRZEGU

Pierwsze kołobrzeskie muzeum powstało dopiero w 1925 roku w dwóch salach szkoły dla dziewcząt, obecnie ZSEH im. Emilii Gierczak. Jego założycielem był prezes Kolberger Verein für Heimatkunde. Dr Otto Dibbelt (1881-1956) był nauczycielem biologii i pasjonatem historii. Jego towarzystwo krajoznawcze wykonało niebywałą robotę w Powiecie Kołobrzesko-Karlińskim w zakresie zdobywania i zabezpieczenia wszelkich pozostałości historii odnajdywanych w okolicy. Sala miała charakter typowego muzeum ojczyźnianego, gdzie kolekcja obejmowała nie tylko pamiątki historyczne, ale także na przykład eksponaty przyrodnicze. Główna siedziba muzeum miejskiego znajdowała się w domu z arkadą. XVIII wieczna rokokowa kamienica pamiętała jeszcze okres szwedzkiej okupacji Twierdzy Kołobrzeg w czasie wojny trzydziestoletniej. Otwarcie głównej ekspozycji nastąpiło dopiero 3 lipca 1937 roku. W 25 izbach prezentowano historię Kołobrzegu od czasów prehistorycznych, aż po XX wiek. 20 września 1938 roku otwarto wystawę w obecnej Kamienicy Kupieckiej. Całość została zniszczona w marcu 1945 roku. 

Po wojnie, muzeum odtworzono dopiero w 1963 roku.

Dodaj komentarz