A to ci historia!

Wiemy, że pogoda i pora roku nie ta, ale może trochę tak na przekór podajemy kilka ciekawostek o „plażingu” w Kołobrzegu z końca XIX i początku ubiegłego wieku.

I tak, wielu z nas zna z pewnością zdjęcia wąsatych panów dumnie prężących w słońcu torsy w pasiastych trykotach oraz dam w sukniach kąpielowych, które dziś z powodzeniem sprawdziłyby się w chłodniejsze wiosenne poranki. Zresztą w plażowej garderobie pań pod koniec XIX wieku znajdowały się też specjalne gorsety, pończochy, pantalony, a nawet plażowe trzewiki! Uffff…

– Strój kąpie­lowy miał nie kusić zmy­słów – pisze Malwina Markiewicz w artykule „Historia kostiumów i obyczajów plażowych” – Normą stały się suk­nie gład­kie, się­ga­jące kolan, koniecz­nie z ręka­wami i bez dekoltu, zama­szy­ste pan­ta­lony i sznu­ro­wane w kostce pan­to­fle przy­po­mi­na­jące espa­dryle, czarne poń­czo­chy z cie­płej wełny chro­niły przed prze­mar­z­nię­ciem w zim­nej wodzie. Nie­do­statki defor­mu­ją­cego syl­wetkę stroju nad­ra­biano koron­kami, mereż­kami, wstąż­kami i kokar­dami.
A mod­ny wówczas maga­zyn „Bluszcz” donosił: „Kostium skła­dał się z pasia­stych bar­cha­no­wych maj­ta­sów pod kola­nami ozdo­bio­nych fal­banką i bluzki z kre­tonu, także z fal­ban­kami. Plus oczy­wi­ście gor­set. Do kom­pletu cera­towy cze­pek, zwień­czony licz­nymi kokard­kami. Szczy­tem koloru był pąsowy”.

Tych różnic w plażowaniu wtedy, a dziś było jednak zdecydowanie więcej. Istniały na przykład trzy plaże – męska, żeńska i familijna oddzielone od siebie wysokim płotem. Jak można się było spodziewać panowie nie raz zakradali się pod drewniany parkan z lornetką w ręku by podpatrywać panie w kąpieli. Nie jeden musiał się wtedy wstydzić gdy złapany na gorącym uczynku został ukarany mandatem.
Co ciekawe, bezdzietne małżeństwa nie były wpuszczane na plaże rodzinne. Szybko więc z pomocą przyszli im pomysłowi kołobrzeżanie, którzy…. wynajmowali im swoje pociechy za pieniądze zapewniając tym samym sobie stały dopływ gotówki, a stęsknionym parom romantyczne chwile na bałtyckim piasku.
Koedukacyjne plaże powstały dopiero w latach 20. ubiegłego wieku.

Przygotowując tekst korzystaliśmy z pracy Malwiny Markiewicz „Historia kostiumów i obyczajów plażowych”. Zdjęcia pocztówek pochodzą z archiwów prywatnych, zasobów Muzeum Patria Colbergiensis i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

kołobrzeskie molo 300x192 - A to ci historia!plaża 300x194 - A to ci historia!

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend