Vassiliy Dragun: Wybieram Kołobrzeg

You are currently viewing Vassiliy Dragun: Wybieram Kołobrzeg

Udało nam się skontaktować z Vassilijem Dragunem, który dwukrotnie zwracał się do władz Kołobrzegu z prośbą o tzw. zaproszenie. 26-latek jest potomkiem Polaków zesłanych 80 lat temu na wschód. Dziś chce wrócić do ojczyzny swoich przodków. Spośród wielu miast wybrał właśnie Kołobrzeg. Prezydent Janusz Gromek zgodził się zaprosić repatrianta i przygotował w tej sprawie specjalny projekt uchwały na najbliższe posiedzenie Rady Miasta. Jeżeli radni się zgodzą wysłać zaproszenie mężczyzna zamieszka w Kołobrzegu w kawalerce, którą przygotuje dla niego miasto. Z kolei kołobrzeskie biura architektoniczne są zainteresowane zatrudnieniem Vassilija, który w tym roku obronił dyplom na Politechnice Krakowskiej.

 

– Jest wiele pięknych miasta. Pan wybrał Kołobrzeg. Dlaczego?

– Słyszałem z opowieści znajomych, że jest to urocze miasto nad morzem Bałtyckim, a jeżeli do tego dodać moją miłość do morza to wybór był oczywisty. Wiem, że jeszcze sporo formalności jest do załatwienia, ale jesteśmy na dobrej drodze.

– Jest pan potomkiem Polaków zesłanych na wschód. Często bywa pan w Kazachstanie?

– Moi dziadkowie z pochodzenia byli Polakami i mieszkali na terenie Zachodniej Ukrainy. W 1936 roku na rozkaz władz Radzieckich zesłano ich do Kazachstanu. Dziś Polonia w Kazachstanie liczy około 35 tys. osób, duża część z nich chciałaby powrócić do swojej Ojczyzny. W Kazachstanie ostatnio byłem latem. Odwiedziłem wtedy swoich rodziców i w międzyczasie przygotowywałem się do obrony pracy magisterskiej.

– Jakie ma pan plany na przyszłość?

Moje plany… cóż, ukończyłem Politechnikę Krakowską na wydziale Architektury, w tym zawodzie widzę swoją przyszłość i pragnę rozwijać się w tym kierunku. Szukałem pracy w tej branży i w tej chwili już mogę powiedzieć że otrzymałem bardzo ciekawą propozycję pracy w Kołobrzegu.

Dodaj komentarz