Znamy kolejne wyniki pomiaru jakości powietrza w Kołobrzegu. W lutym średnia obecności pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wyniosła 23 mikrograma na metr sześcienny. Ale były też dwa dni gdy ta wartość wzrosła ponad dwukrotnie. Skąd tak gwałtowny skok?
Jakość powietrza w Kołobrzegu mierzy uruchomiona pod koniec grudnia 2017 roku stacja na osiedlu Ogrody. Przypomnijmy, wyniki pomiarów w styczniu są dla miasta dobre – średnia jest niższa niż w większości miast w województwie.
W lutym ta średnia utrzymuje się również poniżej normy, ale stacja odnotowała dwa dni gdy ta wartość jednak dwukrotnie wzrosła – 10 lutego do 65 mikrogramów na metr sześcienny, a dzień później do 52 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczalna wartość dla PM10 wynosi 50.
-Powodów może być kilka – usłyszeliśmy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Szczecinie, który prowadzi kołobrzeską stację – Na przykład spadek temperatury i wzmożone ogrzewanie mieszkań, a więc wyższa emisja ze spalania głównie w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa. Na wynik może mieć też wpływ większy w tych dniach ruch samochodów, szczególnie pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych.
Na zwiększony odczyt mogła też mieć wpływ pogoda. Szczególnie brak wiatru, co w znacznym stopniu sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu. Wszystkie te czynniki powodują przekraczanie dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń, szczególnie właśnie pyłu PM10.
Średnia dla całego miesiąca to 23 mikrogramy na metr sześcienny. Wynik jednak nie oddaje w pełni rzeczywistej jakości powietrza w Kołobrzegu, bo w lutym stacja znowu miała przerwę w pracy. Przez siedem dni jakość powietrza nie była mierzona ponieważ zepsuło się zasilanie. Miesiąc wcześniej również przez kilka dni nie były wykonywane pomiary. Wtedy popsuł się podajnik.
Pył zawieszony PM10 jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki jak np.: siarkę, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny.Są to cząsteczki o bardzo małych rozmiarach średnicy ziaren – do 10 mikrometrów. Ziarna są więc wystarczająco małe, aby mogły przeniknąć głęboko do płuc.