Co za uderzające podobieństwo! Zdjęcia modelki, która pozowała do pomnika Sanitariuszki

Mamy zdjęcie młodziutkiej Zofii Jankowskiej, której twarz ma kołobrzeski pomnik Sanitariuszki. Kobieta na zaproszenie muzeum Patria Colbergiensis po latach odwiedziła Kołobrzeg.
  

Sanitariuszka z pomnika ma twarz i ciało Zofii Jankowskiej, którą prawie 40 lat temu na ulicy wypatrzył Adolf Cogiel, autor pomnika.
 – Budowaliśmy się na tej samej ulicy, niedaleko była też jego pracownia – wspomina Zofia Jankowska, która przyjechała do Kołobrzegu na zaproszenie Roberta Maziarza z Muzeum Patria Colbergiensis – I któregoś dnia pan Cogiel spytał czy nie zgodziłabym się pozować do pomnika. Praca trwała kilka miesięcy. Dziś porównując zdjęcie z tamtego okresu i pomnik widać ogromne podobieństwo. To dowód na wielki talent pan Cogla, który stał się też przyjacielem naszej rodziny.
Pomnik przedstawia klęczącą dziewczynę ubraną w żołnierski mundur, z przewieszoną przez ramię torbą, na której widnieje krzyż. Pierwowzorem pomnika miała być Ewelina Nowak, która poległa podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945, ściągając z pola walki rannego żołnierza. Ale jak mówi Zofia Jankowska A. Cogiel projektując pomnik nie myślał o konkretnej sanitariuszce. – Myślę, że był on raczej dowodem uznania dla wszystkich kobiet, które podczas wojny narażając własne życie udzielały pomocy. – dodaje Zofia Jankowska.
Przypomnijmy, pomnik został odsłonięty 13 lipca 1980 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że został zaprojektowany i wykonany w takim sposób, że twarzy sanitariuszki nigdy nie oświetlają promienie słoneczne.

Na zdjęcia Zofia Jankowska. Zdjęcie wykonano 13 lipca 1980 roku w dniu odsłonięcia pomnika. Zdjęcie jest w zasobach muzeum Patria Colbergiensis.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend