Coraz więcej świetlnych reklam w Kołobrzegu. Nie wszystkie jednak to neony

Kolorowa podświetlana reklama pojawiła się na sklepie spożywczo-warzywniczym Eko Chata, który od lat stoi na rogu bloku przy ul. Złotej (na zdj.). To jeden z przykładów, że Kołobrzeg coraz bardziej jest rozświetlony po zmroku. Opublikowane na naszym profilu na Facebooku zdjęcie, które tu publikujemy u góry, wywołało falę pozytywnych reakcji i komentarzy.

Grupa miejskich aktywistów Kołobrzeskie Neony, która zajmuje się ratowaniem starych neonów, w komentarzu pod naszym wpisem wyjaśniła, czym tak naprawdę jest neon i tym samym jak go odróżnić od popularnych teraz kasetonów.

-Na zdjęciu widoczny jest bardzo ładny podświetlany kaseton, nie jest to co prawda neon, ale faktycznie kolorowe świetlne reklamy dodają ulicom uroku wieczorową porą! Jak rozpoznać neon? Neon to popularna nazwa zewnętrznej reklamy świetlnej, której charakterystyczną cechą są szklane rurki wypełnione szlachetnymi gazami. Ojcem neonu jest Francuz Georges’a Claude, który w 1910 roku wynalazł zasady funkcjonowania lamp neonowych. Szczytowy okres wykorzystania neonów w reklamach zewnętrznych w Kołobrzegu przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Dlatego tak niewiele z tych, które przetrwały posiada wciąż kompletne szklane rurki. Po więcej ciekawostek na temat naszych kołobrzeskich neonów zapraszamy na naszą stronę – brzmi komentarz umieszczony przez Kołobrzeskich NEONY, które pod taką nazwą znajdziecie na Facebooku.

2 komentarze

Napisz komentarz
  1. 24 marca, 13:02 Ted

    Miejskich aktywistów xd a będzie neon Czerwony Piorun?

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend