Dlaczego młodzi wyjeżdżają? Czy Kołobrzeg potrzebuje szkoły wyższej? Kolejna otwarta dyskusja w Adebarze już w czwartek

Druga debata z cyklu „Europejska Stolica Kultury 2029 w Kołobrzegu – pytania, wyzwania, opinie”. Tym razem dyskusja będzie dotyczyć edukacji. Czego potrzebują młodzi?


Tematem najbliższej czwartkowej (25.05) debaty w Laboratorium Kultury Adebar będzie edukacja i potencjał rynku pracy w Kołobrzegu. Czy potrzebujemy uczelni wyższych? Dlaczego młodzi wyjeżdżają? – na te pytania postarają się odpowiedzieć organizatorzy spotkania oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.
W zaproszeniu na spotkanie czytamy: Perspektywy rozwoju zawodowego od lat uważane są w Kołobrzegu za niewystarczające. Duży odsetek młodych ludzi wyjeżdża na studia lub w poszukiwaniu pracy do miast akademickich i większych ośrodków, często pozostaje w nich na stałe. Nieliczni dostrzegają w naszym mieście szansę na rozwój i dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę. Jednym z argumentów, jakie padają za zwiększeniem atrakcyjności miasta i regionu, jest powstanie szkoły wyższej albo otwarcie filii lub wydziału zamiejscowego uczelni wyższej. W Kołobrzegu próbowały już sił: Politechnika Koszalińska, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu ze Szczecina, Społeczna Akademia Nauk z Łodzi. Żadna z tych szkół nie zadomowiła się na stałe. Nie pomogły w tym na pewno zmiany ustawowe, ograniczające możliwość tworzenia oddziałów zamiejscowych. A może wyższa szkoła o profilu turystycznym miałaby u nas rację bytu?
Z drugiej strony, czy w braku oferty szkół wyższych można upatrywać przyczyny wszystkich problemów młodzieży? Po studiach w akademickim mieście młodzi ludzie mogliby przecież wrócić i swój potencjał wykorzystywać w Kołobrzegu. Dlaczego tego nie robią? Czy nie ma u nas popytu na inżynierów, ekonomistów, programistów? Czy gospodarka skupiona na branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, utrudnia budowanie swojej zawodowej przyszłości w największym uzdrowisku w Polsce?
Obecnie mamy wiele narzędzi do pracy na odległość. Może to zatem koszty utrzymania i brak atrakcyjnej oferty mieszkaniowej skierowanej do młodych są jedną z przyczyn tych problemów?
O tym będziemy rozmawiać już w najbliższy czwartek, o godzinie 18, w Laboratorium Kultury Adebar. Cykl spotkań „Europejska Stolica Kultury 2029 w Kołobrzegu – pytania, wyzwania i opinie”

Otwarte spotkania z mieszkańcami Kołobrzegu polegają na pogłębionej dyskusji, dotyczącej problemów miasta i regionu, które wymagają szerokiej konsultacji społecznej.
Spotkania odbywają się w czwartki, w Laboratorium Kultury Adebar, o godzinie 18.
Pozostały jeszcze trzy panele dyskusyjne:
-Edukacja w Kołobrzegu – czy potrzebujemy uczelni wyższych? Potencjał rynku pracy. Dlaczego młodzi wyjeżdżają? – 25 maja, godz. 18.
-Ruch kołowy w mieście – zostawić, ograniczyć, wyłączyć? Polityka parkingowa – 1 czerwca, godz. 18.
-Przestrzeń parkowa, architektoniczna, reklamowa – czyli jak powinno wyglądać nasze miasto – 15 czerwca, godz.18.
Organizatorzy zapewniają kawę, herbatę i słodki poczęstunek.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend