Droga ku morzu nie dla rowerzystów (temat od Czytelnika)

Rok temu miasto wyremontowało odcinek ulicy Wschodniej od torów kolejowych do morza. Niestety, ostatni fragment tej ulicy nie jest – mówiąc delikatnie – przyjazny rowerzystom.

zglos temat - Droga ku morzu nie dla rowerzystów (temat od Czytelnika)
Masz temat? Napisz do nas na okkolobrzeg@okkolobrzeg.pl

W tej sprawie napisała do nas Czytelniczka: – Do wysokości Ikar Plaza jest super strefa dla rowerzystów, dalej tego brakuje, a jazda po ulicy w tym miejscu jest niebezpieczna, gdyż jest tam mnóstwo wyjazdów z obiektów i po obu stronach są parkingi, gdzie kierowcy skupieni na manewrach oraz poszukiwaniu wolnych miejsc nie zauważają rowerzystów lub pieszych – pisze w mailu do naszej redakcji kobieta – Jazda po chodnikach z kolei wywołuje oburzenie pieszych, których też jest tam mnóstwo. Często jeżdżę tam z córką i już kilka razy byłam świadkiem, a ostatnio również uczestniczką niebezpiecznych sytuacji.

Ulicę w ubiegłym roku za blisko 4,5 mln zł (część tej kwoty pokryło dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych) wyremontowało miasto. Oprócz nowej nawierzchni powstał chodnik, 48 miejsc parkingowych i ścieżka rowerowa, która nagle urywa się przy skręcie w kierunku ośrodka Arka.

-Niestety nie ma tam fizycznie miejsca na wydzielenie pasa dla rowerzystów – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta – Wyznaczenie ścieżki z chodnika jest z kolei niemożliwe z powodu dużego natężenia ruchu pieszych w tym rejonie.

Ścieżki rowerowej zabrakło już na etapie projektowania przebudowy tego odcinka ulicy Wschodniej. Zaprojektowano za to parkingi po obu stronach ulicy zapominając zupełnie o popularnych coraz bardziej rowerach.

Podobnie jak ścieżka rowerowa, parkingi są potrzebne. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że trudne do pogodzenia interesy kierowców i rowerzystów to efekt przeinwestowania (tj. zbyt dużej liczby obiektów hotelowych) w tym rejonie miasta.
Pozostaje nam jedynie apelowanie do wszystkich uczestników ruchu drogowego o uważność.

Ścieżka rowerowa urywa się przy skręcie z ulicy Wschodniej w kierunku ośrodka Arka.

ulica wschodnia w kolobrzegu 1024x768 - Droga ku morzu nie dla rowerzystów (temat od Czytelnika)

Rowerzyści zmuszeni są jeździć ulicą. Tu z kolei – jak pisze nasz Czytelniczka – narażeni są z obu stron na potrącenie przez nieuważnych kierowców, którzy wyjeżdżają z parkingu.

ulica wschodnia 1024x768 - Droga ku morzu nie dla rowerzystów (temat od Czytelnika)

3 komentarze

Napisz komentarz
 1. 10 czerwca, 13:08 Robert

  Ta sama sytuacja z ulicą wylotową. Ścieżka rowerowa urywa się na ulicy Wczasowej. Tam ruch pieszy jest bardzo mały, a samochodowy zwłaszcza w sezonie duży. Zrobiono nowe chodniki dla pieszych nawet po drugiej stronie ulicy. Powstał również parking, który służy mieszkańcom posesji dla ich gości.

  Reply this comment
 2. 11 czerwca, 00:03 Kilo

  UWAŻNOŚĆ – słowo, które chyba nie istnieje w j.polskim. Kalka z angielskiego słowa Awarness ( tutaj w znaczeniu świadomość otoczenia , spostrzegawczość). Takie szukanie bezpośredniego najbliższego polskiego odpowiednika jest okropnie rażące.
  Dziennikarz / redaktor chyba ma maturę z j. polskiego.

  P.S.
  Lepszym słowem jest „ostrożność”

  Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend