Dzień Wojska Polskiego: pośmiertna nominacja dla Stanisława Mieszkowskiego wręczona rodzinie

W przeddzień święta Wojska Polskiego Prezydenta RP wręczył członkom rodziny pośmiertny awans na stopień kontradmirała dla Stanisława Artura Mieszkowskiego, pierwszego polskiego kapitana portu Kołobrzeg.

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski zapisał się we wrześniu 1939 roku walcząc w obronie Wybrzeża. W 1945 roku po wyjściu z oflagu zdecydował się powrócić na Wybrzeże i rozpoczął pracę w Głównym Urzędzie Morskim na stanowisku kapitana portu w Kołobrzegu. Przywracał kołobrzeskiemu portowi funkcjonalność po wojennych zniszczeniach. Kilka lat później postawiono mu fikcyjne zarzuty szpiegostwa i zginął rozstrzelany po procesie stalinowskim w 1952 roku.

Został pochowany w nieznanym miejscu. Szczątki bohatera odnaleziono i zidentyfikowano w 2014 roku w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach. 

W kołobrzeskim porcie stoi pomnik S. Mieszkowskiego. Powstał on dzięki staraniom działaczy Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy zorganizowali komitet, sprzedając cegiełki i zbierając złom potrzebny do wykonania odlewu figury. Rzeźbę wykonał Romuald Wiśniewski. 

Pomnik odsłonięto w roku 2007. 

Tragiczny biogram i zdjęcie kontradmirała są również umieszczone na wystawie plenerowej w jednej z alejek przy Skwerze Pionierów wśród innych ofiar reżimu komunistycznego.  

ofiary2 - Dzień Wojska Polskiego: pośmiertna nominacja dla Stanisława Mieszkowskiego wręczona rodzinie

ofiary - Dzień Wojska Polskiego: pośmiertna nominacja dla Stanisława Mieszkowskiego wręczona rodzinie

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 16 sierpnia, 15:53 pelikan

    nominacja przyznana już na poczatku 2016 roku

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend