Ile za metr kwadratowy nad morzem? W pandemii ceny za apartamenty i mieszkania rosną (zestawienie rekordowych transakcji)

Pracowania Cenatorium zajmująca się badaniem rynku nieruchomości, opublikowała swoje dane nt. cen nieruchomości nad morzem.

Grafika pod tekstem źródło: cenatorium.pl

Inwestycje w kurortach kwalifikują się do rynku dóbr luksusowych, a ten nie poddaje się koniunkturze analogicznie do rynku mieszkaniowego – czytamy w raporcie Cenatorium. Efekt? Ich ceny i to mimo pandemii nie spadają, a nawet rosną szybciej niż w głównych miastach Polski. W 2020 roku rosły one w tempie 16 proc. Dla porównania wzrost cen apartamentów w głównych miastach Polski wyniósł średnio 7,4 proc.

Największy wzrost cen odnotowano w Ustroniu, Władysławowie i Mielnie. Co bardzo istotne, liczy się odległość od linii brzegowej. Największe dysproporcje w cenach z powodu odległości od morza odnotowano w Kołobrzegu – w naszym mieście za lokale położone do 500 metrów od linii brzegowej morza płacono o 60 proc. więcej, niż za te które są zlokalizowane nieco dalej – do 1500 metrów. Tej różnicy nie widać tak w Sopocie i Świnoujściu (tu różnica wynosi odpowiednio 9,2 proc. i 5,8 proc.)

Zestawienie najdroższych transakcji w nadmorskich kurortach otwiera Jurata.

„W 2020 roku najdroższe mieszkania sprzedawano przy ulicy Mestwina 62, w Willi Jurata. Ceny sięgały tutaj 40 tys. zł/m2. To ciekawe nie są to jednak rekordowe stawki jak na tą miejscowość. W 2019 roku kupujący zapłacił 57 tys. zł/m2 za apartament z rynku wtórnego zlokalizowany przy tej samej ulicy – mieszkanie o powierzchni 62 m2 z widokiem na Zatokę kosztowało 3,5 mln zł. Poza Juratą, ceny powyżej 30 tys. zł/m2 znajdziemy w Trójmieście.” – czytamy w raporcie Cenatorium.

Najdroższe lokale nad morzem usytuowane są właśnie w Juracie. Tutaj średnia cena transakcyjna w 2020 roku za lokal położony blisko morza wyniosła 24,7 tys. zł/m2 zostawiając daleko w tyle kolejne miasto jakim był… Kołobrzeg. W kurorcie średnia cena wyniosła 17 tys. zł/m2 za lokale położone w nadmorskiej strefie. Dalej znalazł się Gdańsk z ceną 16,7 tys. zł/m2.

Po tekstem grafika przedstawiająca rekordowe transakcje. Na 9 pozycji znajdziemy Kołobrzeg z ceną 24 tys. 55 zł za metr kwadratowy przy ul. Obrońców Westerplatte. Wyżej jest pobliskie Ustronie Morskie z ceną 24 tys. 833 zł.

ceny2 - Ile za metr kwadratowy nad morzem? W pandemii ceny za apartamenty i mieszkania rosną (zestawienie rekordowych transakcji)

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend