Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa na górskiej wyprawie?

Wyprawa w góry zawsze wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania do drogi. Powinieneś zadbać o wyposażenie, rodzaj ubioru oraz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które zmniejszą ryzyko wypadku oraz pomogą Ci w chwili zagrożenia. W artykule podpowiemy, jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie górskiej wyprawy.

1 1024x683 - Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa na górskiej wyprawie?

Czego nie może zabraknąć w Twoim plecaku?

Jedną z najważniejszych kwestii warunkujących bezpieczeństwo i komfort na wyprawie jest odpowiedni ekwipunek. Jak mieć wszystko wygodnie przy sobie i w jednym miejscu? Przyda Ci się plecak turystyczny.

Podczas kompletowania wyposażenia uwzględnij długość trasy, poziom trudności szlaku oraz porę roku. W pierwszej kolejności zadbaj o zapas wody i przekąsek oraz spakuj dodatkową odzież przeciwdeszczową. Ważnym aspektem jest także przygotowanie apteczki, w której znajdą się bandaże, gaza, opatrunki, trójkątna chusta, preparat do czyszczenia ran oraz podstawowe leki. Warto zabrać również folię termiczną, która znajduje zastosowanie w ratownictwie medycznym.

W Twoim plecaku nie powinno zabraknąć papierowej mapy, która przyda się, jeśli stracisz zasięg, powerbanku oraz latarki. Co więcej, zabierz dodatkowy scyzoryk lub nóż składany. W okresie zimowym koniecznie spakuj termos z gorącym napojem oraz kilka par rękawiczek. Do ochrony skóry doskonale sprawdzi się krem zabezpieczający przed mrozem i promieniowaniem słonecznym.

3 2 1024x684 - Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa na górskiej wyprawie?

Jak ubrać się w góry?

W górach należy zadbać także o właściwy ubiór dopasowany do warunków atmosferycznych. Odzież powinna zapewniać bezpieczeństwo, izolację termiczną oraz gwarantować wentylację. Cyrkulacja powietrza warunkuje komfort oraz chroni przed przepoceniem. Przygotowanie ubrania zacznij od zakupu bielizny termoaktywnej, która ułatwi utrzymywanie stałej temperatury ciała. Skutecznie odprowadzi wilgoć oraz ochroni przed wychłodzeniem.

Następnie dobierz warstwę docieplającą, którą powinieneś dopasować do warunków atmosferycznych. W tej roli najczęściej wykorzystuje się bluzy polarowe. Ich gramaturę z łatwością dobierzesz do pory roku. Zimą możesz sięgnąć także po dwie cieńsze bluzy, które pozwolą na stopniowe ściąganie poszczególnych warstw odzieży w razie konieczności. Na końcu zadbaj o odzież wierzchnią. W Twoim wyposażeniu świetnie sprawdzą się softshelle damskie i męskie wykonane z elastycznej tkaniny przeznaczonej do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

2 1024x684 - Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa na górskiej wyprawie?

Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach?

W górach obowiązuje również szereg zasad bezpieczeństwa. Zacznij od dokładnego przygotowania i zaplanowania trasy. Podczas samego spaceru trzymaj się wyznaczonych szlaków i nie oddalaj w nieznane miejsca. W górach bardzo łatwo się zgubić. Realnie wybierz cel wędrówki i zaplanuj powrót na konkretną godzinę. Jeśli w trakcie przechadzki zobaczysz, że nie dasz rady pokonać całej trasy, nie wahaj się skrócić trekkingu. Zmęczenie może doprowadzić bowiem do wielu ryzykowanych sytuacji.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Powiedz bliskim, gdzie planujesz wędrować, zapisz sobie numery ratunkowe oraz zainstaluj aplikację „Ratunek”. Doskonałym pomysłem może okazać się także wędrowanie w grupie lub z zaufanym przyjacielem. Samotne podróże w górach powinny być traktowane jako ostateczność. Przed wyjściem sprawdź prognozy pogody. Pamiętaj o tym, aby wyruszyć o świcie, kiedy pogoda jest stabilniejsza.

Artykuł sponsorowany.

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 28 lutego, 21:35 Maciej

    A nad morzem mamy góry?

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend