Jest chętny na posadę konserwatora zabytków w Kołobrzegu. Sprawy ruszą w końcu z miejsca?

You are currently viewing Jest chętny na posadę konserwatora zabytków w Kołobrzegu. Sprawy ruszą w końcu z miejsca?

W konkursie na obsadzenie fotela miejskiego konserwatora zabytków wpłynęła jedna oferta. To postęp. Cztery poprzednie konkursy zakończyły się fiaskiem, bo nie było chętnych. Przypomnijmy, że miasto chce zatrudnić fachowca na 0,75 etatu.

To już piąte ogłoszenie o konkursie na obsadzenie stanowiska kierownika biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Miasto szuka chętnego od października 2021 roku. Ale Kołobrzeg fachowej opieki nad zabytkami pozbawiony jest dłużej, bo poprzednia konserwatorka przez wiele miesięcy była na zwolnieniu lekarskim.

Dziś wciąż jeszcze w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Miasta pracuje tylko jedna osoba, która tak naprawdę zajmuje się teraz najpilniejszymi sprawami. Gdy kolejny raz pytamy w magistracie o wnioski pokontrolne z wizji lokalnej Marony, słyszymy, że są „w opracowaniu”. Konsekwentnie dopytujemy o kontrolę budynku przy Łopuskiego 48 (na zdj. pod tekstem), która była planowana na czerwiec 2021 roku, a która do tej pory się nie odbyła. Wszystkie opóźnienia – jak słyszymy w Urzędzie Miasta – są spowodowane właśnie przez braki kadrowe. Czy zatrudnienie na 0,75 etatu konserwatora zabytków to zmieni? Czy nadal w centrum zainteresowania pozostaną takie obiekty jak ratusz czy ostatnio też baszta lontowa, a później długo, długo nic?

Miasto samo wzięło na siebie obowiązek ochrony i opieki nad zabytkami

Porozumienie w sprawie powierzenia prowadzenia spraw oraz wydawania decyzji administracyjnych z zakresu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami miasto Kołobrzeg zawarło z wojewodą 27 września 2013 roku. Dzięki niemu to w kołobrzeskim Urzędzie Miasta, a nie w Szczecinie czy koszalińskiej delegaturze, zapadają najważniejsze decyzje ws. zabytków. Miasto decyduje m.in. o zakresie prac konserwatorskich przy zabytkowych nieruchomościach, określa zakres dopuszczalnych zmian (tak jak to miało miejsce w przypadku Kamiennego Szańca), wydaje zgody na prace budowlane i konserwatorskie, ale może też te roboty wstrzymać lub nakazać przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu. Opiniuje i wykonuje kontrole przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. I wiele więcej.

Ten post ma 4 komentarzy

  1. RRr

    Uważam, że decyzje powinna wydawać delegatura w Koszalinie. Dość niszczenia zabytków przez zależnych polityków za pośrednictwem miejskich, zależnych konserwatorów zabytków.

    1. Zupełnie przypadkowo

      0.75 etatu aż tak mają gdzieś te zabytki że muszą oszczędzać na etatach 🤣

  2. Protector

    To na co pozwolono przy Kamiennym Szańcu to chore. Tam nie ma już żadnego zabytku tylko moim zdaniem jakiś architektoniczny koszmarek do zarabiania kasy

    1. Zupełnie przypadkowo

      0.75 etatu aż tak mają gdzieś te zabytki że muszą oszczędzać na etatach 🤣

Dodaj komentarz