Dziś do biura Rady Miasta trafił projekt budżetu Kołobrzegu na przyszły rok. Projektem zajmą się teraz radni na poszczególnych komisjach i podczas najbliższej sesji Rady.
Na zdjęciu Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu (z prawej) i Jolanta Włodarek, skarbnik miasta dziś podczas konferencji prasowej, która była poświęcona budżetowi miasta.
-Składam projekt budżetu, który jest prorozwojowy i nastawiony na inwestycje. – mówiła podczas konferencji prasowej prezydent Anna Mieczkowska – Za nami trudne lata, które mocno odcisnęły się na poprzednich finansach każdego samorządu. Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą i kryzys energetyczny, inflacja, a na to wszystko nieudolne działania rządu nie idące w parze z potrzebami samorządów sprawiły, że poprzednie budżety były obliczone na przetrwanie. Dziś czas na zmianę i zainwestowanie w przyszłość.
Wydatki w projekcie budżetu zaplanowane zostały w wysokości 516 milionów złotych. Dochody w wysokości 438 milionów. Deficyt wynosi 78 milionów złotych i zostanie on pokryty przede wszystkim z nadwyżek wypracowanych w latach poprzednich.
Jakie inwestycje znajdują się w projekcie budżetu? Na same przebudowy i modernizacje dróg przewidziana jest kwota 30 milionów złotych. Oprócz kontynuacji przebudowy miejskiego odcinka Jedności Narodowej miasto chce rozpocząć prace na ulicach: Wielkopolskiej, Bogusława X, Jerzego, Chodkiewicza i Tarnowskiego, Słowiczej Wczasowej, Komandorskiej i Partyzantów, Skoczylasa i Bursztynowej.
Ponad 120 milionów złotych zaplanowano na inwestycje trwające – takie jak: Rozbudowa Żłobka Krasnal, budowa parkingu wielopoziomowego przy ul. Kamiennej, renowacja Fortu Ujście z Latarnią Morską, czy budowa pawilonów gastronomiczno-handlowych w strefie „A”. Oraz na inwestycje, które się rozpoczną tu przede wszystkim: budowa mostu nad Kanałem Drzewnym w ciągu ulicy Młyńskiej, budowa mostu nad Kanałem Drzewnym na dojeździe do działek, budowa kolumbariów i alejek na Cmentarzu Komunalnym, budowa boisk
sportowych przy SP nr 3 i SP nr 9, remont wnętrza Baszty Lontowej, przebudowa stadionu piłkarskiego.
Nie zabraknie też inwestycji w place zabaw – II etap Placu Muzyków, nowy plac zabaw przy ul. Westerplatte czy modernizacja placu zabaw przy ul. Unii Lubelskiej. Są środki przeznaczone na parki – 3 Dywizji Piechoty oraz kieszonkowy park przy ul. Cisowej.
Łączna kwota zapisana w budżecie na inwestycje i zakupy inwestycyjne to 187 milionów złotych. Dla porównania w zeszłym roku było to jedynie 103 miliony. W tej kwocie 187 milionów zawierają się również środki na dokumentacje projektowe – 4,4 miliona złotych przewidziano na projekty remontów dróg oraz miejskiej infrastruktury. Najważniejsze z nich to budowa schroniska dla zwierząt, budowa filii biblioteki w Dzielnicy Zachodniej, przebudowa lodowiska miejskiego, przebudowa ulic: Kolejowej, Żółkiewskiego, Solnej, Spokojnej, Dubois, Bydgoskiej, Moniuszki, Drzymały i Strzeleckiej, Kresowej, Brzozowej, Jodłowej, Klonowej, Giełdowej i zupełnie nowej drogi łączącej Wylotową i Arciszewskiego.
Miasto nie chce rezygnować także z działań zdrowotnych dedykowanych mieszkańcom. Na programy profilaktyczne i zdrowotne zaplanowano prawie jeden milion złotych.
Więcej w materiale wideo.