Już blisko pół miliona złotych kar nie tylko za złamanie kwarantanny. Ile winni są sanepidowi mieszkańcy powiatu kołobrzeskiego?

W czasie epidemii sanepid pełni poniekąd rolę policji i za naruszeń zasad wprowadzonych przez rząd, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, może nakładać drakońskie kary.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za naruszenie zakazu np. przemieszczenia się, powiatowy inspektor sanitarny na wniosek policji może wydać decyzję administracyjną o nałożeniu kary w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Podstawą prawną jest tzw. specustawa wirusowa, której celem jest ochrona zdrowia publicznego i zapewnienie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia w związku z epidemią koronawirusa

Do 20 kwietnia w województwie zachodniopomorskim wystawiono 83 takich decyzji na łączną kwotę 491 650 złotych. W samym powiecie kołobrzeskim wystawiono ich 7 na kwotę 37 000 złotych.

-Kary wystawiane są na podstawie notatek sporządzonych przez policję. – informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie – Podane ilości decyzji i wysokość kar dotyczą nie tylko złamania zasad kwarantanny ,ale również naruszenia zasad przepisów mających na celu ograniczanie epidemii COVID-19.

Kary te podlegają natychmiastowemu wykonaniu z momentem doręczenia i powinny być zapłacone w ciągu siedmiu dni.

-Na ten moment nie mam wiedzy, żeby któraś z osób zapłaciła karę – dodaje Małgorzata Kapłan.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend