Kapitan Piotrowski wyruszył z Kołobrzegu w rejs do Gibraltaru, gdzie weźmie udział w Sikorski Memorial Rally 80

Kilka dni temu z kołobrzeskiej mariny w kolejny rejs wypłynął kapitan Andrzej Piotrowski dowodzący jachtem „Kpt. Wagner II”. Portem docelowym obecnej wyprawy doświadczonego żeglarza jest Gibraltar, gdzie 4 lipca 2023 roku w 80. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego odbędzie się druga edycja zlotu polskich jachtów – Sikorski Memorial Rally 80.

Fot. M. Augustyniak, A. Styczeń, G. Styczeń.

Zlot objęty patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, organizuje kpt. Jerzy Knabe, Honorowy Komandor YK Polski Londyn.

Nazwa jachtu „Kpt. Wagner II” jest hołdem złożonym niezwykłej osobowości i dokonaniom Władysława Wagnera, legendarnego żeglarza, który jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską w latach 1932-1939. Długi czas podróży wynikał przede wszystkim z technicznych i finansowych kłopotów, którym jednak dzięki swojej kreatywności i samozaparciu niespełna 20-letni wówczas (1932 r.) harcerz Władysław Wagner podołał, realizując ostatecznie swój projekt na trzech jednostkach: „Zjawa I”, „Zjawa II” i „Zjawa III”.  Zamykając pętlę okołoziemską, na wysokości portugalskiego przylądka Faro, 2 września 1939 r. zacumował w brytyjskim Great Yarmouth, skąd nie był już w stanie wrócić do Gdyni ze względu na wybuch II wojny światowej.

Kpt. Andrzej Piotrowski zaprzyjaźnił się z Władysławem Wagnerem za jego życia w latach 90. ubiegłego wieku. Obiecał mu symboliczne zakończenie jego niedokończonego w 1939 roku rejsu, czego dokonał w 2022 r., przepływając samotnie z Azorów, przez Great Yarmouth do Gdyni.

W trwającym rejsie do Gibraltaru towarzyszy mu jako członek załogi Żaneta Kolibczyńska, mająca powiązania rodzinne z Władysławem Wagnerem.
Kpt. Piotrowski posiadający niebagatelne doświadczenie żeglarskie, w tym 14-krotne przepłynięcie Atlantyku na jachtach żaglowych, pełni także rolę korespondenta i dziennikarza współpracującego z tytułami poświęconymi żeglarstwu w Polsce i polonijnymi w USA, gdzie obecnie mieszka. Utytułowany licznymi nagrodami żeglarskimi pozostaje również niestrudzonym badaczem i tropicielem rozsianych po całym świecie zapomnianych poloników, którą to pasję realizuje podczas swoich kolejnych morskich wypraw.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend