Kiedyś zdobił i rozświetlał budynek jednego z nielicznych wtedy hoteli w Kołobrzegu goszczących gości – jak to się kiedyś mówiło – dewizowych. Dziś zdjęty z dachu budynku, który wybudowano w 1976 roku, zasili szeregi neonów, z których powstanie plenerowa galeria.
Fot. Facebook/Kołobrzeskie Neony. Na zdjęciu u góry Katarzyna Koperkiewicz inicjatorka całego ruchu ratowania miejskich neonów. Zdjęcia Hotelu Solny z lat 90. pochodzą z archiwów Jerzego Błażyńskiego.
Neon zdjęty z dachu hotelu Solny trafił w ręce grypy aktywistów i pasjonatów miejskiego designu, którzy postanowili ocalić od zapomnienia świetlne reklamy.
-Mamy świetne wieści! Dziś rozpoczęła się operacja demontażu neonów z Apartamenty Inwestycyjne Solny Resort, który dołącza do grona naszych Partnerów w charakterze Donatora – poinformowali wczoraj społecznicy na swoim facebookowym profilu Kołobrzeskie NEONY – Akcja potrwa kilka dni, gdyż demontowane będą aż dwa duże neony HOTEL SOLNY i RESTAURACJA. Tym samym kolekcja kołobrzeskich neonów powiększa się już do sześciu dużych obiektów. Swoje neony przekazali nam już: Hotel New Skanpol i PSS Społem Kołobrzeg.
Akcja ratowania neonów zaczęła się w 2022 roku od zamknięcia jednej z najstarszych kwiaciarni w Kołobrzegu przy dzisiejszej ulicy Aleja św. Jana Pawła II. Wtedy pod znakiem zapytania stanął los stelażu po neonie „kwiaty”, któremu towarzyszył schematyczny tulipan. Po naszym artykule (TUTAJ) szybko skrzyknęła się grupa pasjonatów z niezawodną aktywistką Katarzyną Koperkiewicz na czele, którzy postawili sobie za cel ratowanie perełek miejskiego designu.
Wszystkie neony z pomocą sponsorów i uczniów Szkoły Branżowej przy ul. Piastowskiej zostaną odnowione. Na koniec powstanie plenerowa galeria neonów. Miejscem, gdzie na nowo rozbłysną, ma być nieco zapomniany dziś mały park przy ul. Frankowskiego.