Kołobrzeg spada w rankingu Rzeczpospolitej. Jeszcze w 2016 roku był na pierwszym miejscu, w tym wypadł poza najlepszą dziesiątkę

W tym roku dziennik „Rzeczpospolita”po raz XIV przygotował Ranking Samorządów. Jeszcze w 2016 roku Kołobrzeg samodzielnie w nim liderował. Teraz wypadł poza pierwszą dziesiątkę.

W 2016 roku Kołobrzeg znalazł się na samym szczycie w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Był pierwszy. Rok później spadł na 10 miejsce. Choć trzeba pamiętać, że wtedy nieco zmieniły się wskaźniki brane pod uwagę przy obliczaniu wyników. Pojawiły się kwestie związane z innowacyjnością i cyfryzacją. Mniej ważne stały się natomiast sprawozdania budżetowe gmin.

W tym roku Kołobrzeg jednak utrzymał tendencję spadkową i jest już poza najlepszą dziesiątką – zajmuje 17 miejsce. Choć i tak nie jest to zły wynik biorąc pod uwagę fakt, że w rankingu ujęto 857 samorządów.
Z kolei Gościno uplasowało się na miejscu 292.

Wśród gmin wiejskich 77 pozycję zajęła gmina wiejska Kołobrzeg, a 91 gmina Ustronie Morskie. Dygowo jest poza pierwszą setką, na pozycji 128. Jeszcze dalej Siemyśl – na 805. Tu konkurencja była jeszcze większa, bo oceniono w sumie 1555 gmin.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” sprawdza efektywność działań samorządów na rzecz trwałego rozwoju wspólnoty w podstawowych obszarach: trwałości ekonomicznej, trwałości  środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.  Odpowiedzialne zarządzenia zasobami w tych obszarach zwiększa potencjał  rozwojowy samorządów i pozwala osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend