Krajobraz po przejściu niżu Zoltan (Orkanu Pia) – PODSUMOWANIE, ZDJĘCIA

Od 21 grudnia nad regionem przechodził niż Zoltan ochrzczony później Orkanem Pia. Pierwsze interwencje strażaków związane z gwałtowną pogodą dotyczyły podtopień budynków i dróg. Następnie aż do soboty (23.12) wielokrotnie wyjeżdżali do powalonych drzew czy uszkodzonych budynków.

Fot. OSP Ustronie Morskie, OSP Gościno, OSP Siemyśl, własne

W ciągu pierwszej doby nawałnicy strażacy z pow. kołobrzeskiego odnotowali 84 interwencji. Najczęściej wyjeżdżali do powalonych drzew, zerwanych poszyć dachowych czy podtopień. W kilku mniejszych miejscowościach zabrakło prądu.
W samym Kołobrzegu wiatr powalił wiele drzew. Czytelnicy informują nas o wiatrołomach w parku za amfiteatrem. Duże drzewo padło na ul. Spacerową w parku za RCK, przy ul. Okopowej powalone zostało kolejne drzewo. Wiatr uszkodził słup ogłoszeniowy przy ul. Łopuskiego. Na szczęście brak jest doniesień, żeby ktokolwiek ucierpiał w wyniku gwałtownej pogody.

Strażacy ochotnicy z Gościna usuwali wiatrołomy z ulica Karlińskiej i Mołtowskiej w Gościnie, powalone drzewo, które spadło na dom w Karkowie, wiatrołom z drogi gminnej w Mołtowie oraz wiatrołom, który spadł na krzyż i kapliczkę w Myślinie. Zajęli się blachą dachową trapezową, która stwarzała zagrożenie przy Biedronce w Gościnie.

Dużo pracy mieli też strażacy z OSP w Ustroniu Morskim, gdzie duże drzewo zostało powalone na domek letniskowy, inne zostało wyrwane z korzeniami i pochyliło się na hotel Alka. Wiatr zniszczył poszycie przystanku autobusowego i poważnie uszkodził dwa pawilony handlowe, wykonane z lekkich materiałów. W nocy z czwartku na piątek usuwali drzewo, które całkowicie zabarykadowało drogę do Podczela.

Strażacy ochotnicy z Dygowa zostali wezwani m.in. na ul. Dębową, gdzie nadmiar wody z rowu zaczął zalewać posesję. Sytuacja była niebezpieczna, ponieważ woda podmywała skrzynkę elektryczną. W ruch poszły pompy.

Zgłoszenia napływały przez całą dobę. 22 grudnia o godz. 4.57 strażacy ochotnicy z Siemyśl zostali wezwani do usunięcia powalonego drzewa między Byszewem a Niemierzem. Jedna z ich ostatnich interwencji to usunięcie drzewa z ulicy Łąkowej w Siemyślu.

To tylko wybrane interwencje. Było ich znacznie więcej. Okres przed świętami był więc bardzo pracowity dla strażaków zawodowych z Kołobrzegu i strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu. Niekiedy w ich służbie wspierali ich mieszkańcy i wydziały zarządzania kryzysowego.

-Podczas działań zarządzanie kryzysowe zadbało o ciepły posiłek dla strażaków także tutaj podziękowania także dla Os-Oli PIZZA za elastyczność, bo zawsze kiedy mieliśmy jechać po szamkę to dostawaliśmy kolejne zgłoszenie. – napisali na swoim profilu na Facebooku strażacy z Gościna – Dziękujemy strażakom za gotowość i poświęcony czas. A pracodawcom strażaków i rodzinom dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość.

Gościno

Ustronie Morskie

Siemyśl

Kołobrzeg

kol2 1024x767 - Krajobraz po przejściu niżu Zoltan (Orkanu Pia) - PODSUMOWANIE, ZDJĘCIA
kol4 1024x767 - Krajobraz po przejściu niżu Zoltan (Orkanu Pia) - PODSUMOWANIE, ZDJĘCIA
kol 1024x767 - Krajobraz po przejściu niżu Zoltan (Orkanu Pia) - PODSUMOWANIE, ZDJĘCIA

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend