LOCKDOWN: Łagodzenie obostrzeń w 11 województwach. Salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót do szkół

Rząd zapowiedział łagodzenie obostrzeń w 11 województwach – salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót do szkół.

W województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia zostają zachowane.
-W pozostałych 11 województwach przywrócona zostaje edukacja hybrydowa w klasach 1-3 – poinformował podczas konferencji Niedzielski. W tych 11 województwach od 26 kwietnia przywrócone zostanie działanie salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody. Pozostałe restrykcje nadal obowiązują.
W przyszłym tygodniu rząd przedstawi bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesie się też do komunii, wesel i uroczystości.  

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Przedłużone zostają dotychczasowe obostrzenia – dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań. Ale także 5 województw (woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie), w których obostrzenia nie są luzowane. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja.

Dodatkowo, w województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

Handel – ograniczenia
-Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
-Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  
-1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
-1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 
-W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
-Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja 
-Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.
-Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Kultura 
-Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele
-Pozostają zamknięte do 3 maja.
-Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport
-Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
-Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
-Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
-Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend