Ludzie opuszczają zachodniopomorski KOD. Co zrobią kołobrzeżanie?

Działacze KODu z Koszalina i Stargardu odchodzą do ODnowy. Co zrobią kołobrzeżanie, którzy przez ostatnie półtora roku angażowali się w działalność tego ruchu obywatelskiego?

Na zdjęciu jeden z ostatnich protestów przeciwko reformie sądownictwa przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu. Sympatycy i członkowie KOD w Kołobrzegu pojawili się na nim już bez logo Komitetu Obrony Demokracji. Fot. Facebook/KODKołobrzegfoto

W Kołobrzegu grupa lokalna Komitetu Obrony Demokracji nigdy nie istniała, choć jego sympatycy, a później członkowie KODu skrzyknęli się tu już w styczniu 2016 roku. Na zalegalizowanie grupy lokalnej KOD Kołobrzeg czasu nie znalazł oddział regionalny w Szczecinie pod który przynajmniej teoretycznie podlega nasze miasto. Wniosek o powołanie lokalnej struktury kołobrzeżanie składali do Szczecina aż trzy razy. Bezskutecznie.

I to właśnie kłopoty z komunikacją, delikatnie mówiąc, na linii Szczecin – Kołobrzeg sprawiły, że kołobrzescy członkowie tego ruchu obywatelskiego zdecydowali się działać pod szyldem grupy lokalnej z innego województwa. Grupa do której w końcu dołączyli – w odróżnieniu do grupy regionalnej – w wielu sprawach okazała się bardzo pomocna.

My temat poruszamy pod wpływem ostatnich doniesień o opuszczaniu KODu przez jego członków z terenu województwa zachodniopomorskiego. Choć zjawisko dotyczy całego kraju. Z Komitetu Obrony Demokracji odchodzą zwolennicy byłego lidera KODu – Mateusza Kijowskiego. Ale nie tylko.  Niezadowolonych jest więcej.

Część z nich, z Koszalina i Stargardu, już współpracuje z nowym ruchem ODnowa, który w maju, po wyborach nowego Zarządu Głównego Komitetu Obrony Demokracji, założyli jego przeciwnicy. Na razie jest to nieformalna społeczność na Facebooku, którą „polajkowo” do dziś 960 osób. 

Co w tej sytuacji zrobią kołobrzeżanie, którzy przez ostatnie półtora roku angażowali się w działalność tego ruchu obywatelskiego?

– Decyzja zapadnie po wakacjach. Na razie obserwujemy co się dzieje i działamy bez emblematów z logiem KODu – powiedziała nam Izabela Zielińska, działaczka społeczna (zbieżność imienia i nazwiska z radną Rady Miasta Izabelą Zielińską, przypadkowa – dop. red.). Nasza rozmówczyni przyznaje: – Faktycznie ludzie odchodzą, ale niekoniecznie z powodu odejścia Mateusza Kijowskiego. Moim zdaniem robią to, bo nie do końca godzą się z tym co robi Zarząd Główny KODu.

Na razie na Facebooku powstała grupa Kołobrzeg w Obronie Demokracji do której należą również osoby niesympatyzujące z KODem. Dziś było w niej 155 osób. I mimo, że jest to grupa nieformalna udaje jej się zebrać spore grono osób niezadowolonych z poczynań obecnego rządu. Ostatnio manifestowali oni swój sprzeciw wobec reformy sądownictwa pod budynkiem Sądu Rejonowego w Kołobrzegu.

 

 

3 komentarze

Napisz komentarz
 1. 03 sierpnia, 10:03 sort

  i po kodzie…

  Reply this comment
 2. 04 sierpnia, 13:46 nokod

  rozkodowali się hehee

  Reply this comment
 3. 04 sierpnia, 13:55 Anonim

  Co pisanie bzdetów? cytuje. ,, rozkodowli się he ,he ,, pisząc takie teksty to lepiej nie komęntować. Bo wychodzi na to [ że śmieje się jak głupi do sera ]…..

  Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend