Najnowsze informacje ws. sytuacji uchodźców z Ukrainy w Kołobrzegu

You are currently viewing Najnowsze informacje ws. sytuacji uchodźców z Ukrainy w Kołobrzegu

Pytania o schrony, informacja o kwaterach dla uchodźców, pomocy prawnej i apele o przemyślaną, odpowiedzialną i celowaną pomoc, która będzie potrzebna nie przez dni, ale tygodnie, a może nawet miesiące.
– Musimy być gotowi na maraton, a nie sprint – mówił podczas spotkania z dziennikarzami starosta kołobrzeski.

Fot. gov.pl. Przejście graniczne w Medyce

Dziś wiceprezydent Kołobrzegu ds. społecznych Ilona Grędas-Wójtowicz i starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski podczas konferencji online przedstawili sytuację w Kołobrzegu w związku z przyjazdem do miasta uchodźców z Ukrainy. Jak zapowiedzieli samorządowcy, od teraz będą spotykać się dwa razy w tygodniu – w poniedziałek i czwartek – by wymieniać się informacjami i koordynować działania pomocowe.

W samym Kołobrzegu miejsc zakwaterowania dla przyjeżdżających uchodźców z Ukrainy jest 48 – znajdują się w hotelu Centrum, przy ul. Grottgera w Zespole Szkół Policealnych, w internacie Zespołu Szkół Morskich przy ul. Arciszewskiego i w obiektach Uzdrowisko Kołobrzeg SA. 42 miejsca są już zajęte. Wraz z rozwojem sytuacji, będą przygotowywane kolejne na terenie całego powiatu kołobrzeskiego.
Dziś jeszcze nie znamy dokładnych danych, ile osób przyjechało do członków rodzin, którzy pracują w Kołobrzegu już od jakiegoś czasu.

Apele: przygotujmy się na maraton, nie róbcie zdjęć konwojów, apel o spokój oraz pomoc przemyślaną i celowaną

-Za dwa tygodnie zaczyna się sezon. Te osoby, które decydują się dziś przyjąć pod swój dach uchodźców, muszą mieć świadomość, że to nie jest kwestia pobytu krótkookresowego tylko długoterminowego. To nie jest sprint, musimy być przygotowani na maraton – mówił podczas spotkania z dziennikarzami starosta Tomasz Tamborski – To będzie trudne, jeżeli osoby, które dziś mają wolne pokoje i przyjmują uchodźców, za dwa tygodnie zgłoszą się do nas. żeby te osoby przejąć.

Samorządowcy apelowali też o tzw. pomoc celowaną, czyli taką, która jest odpowiedzią na rzeczywiste zapotrzebowanie. Dotyczy to na przykład odzieży – wraz z napływem uchodźców będzie potrzebna w konkretnym rozmiarze i konkretnego rodzaju. Dlatego czasami warto się wstrzymać.

Starosta mówił też o potrzebie przemyślanej pomocy. Pojawiły się informacje o osobach, które przywoziły do Kołobrzegu uchodźców z Ukrainy i zostawiały je na parkingu przed hotelem Skanpol. – Dlatego zanim zaoferujemy na granicy transport, upewnijmy się czy osoba ma zapewniony na miejscu nocleg – mówił starosta.

Samorządowiec apelował też, by nie robić zdjęć rożnego rodzaju konwojom, w tym policyjnych i militarnych i nie „wrzucać” tych zdjęć do mediów społecznościowych, które raczej na pewno są monitorowane przez Rosję, która napadła 24 lutego na Ukrainę. Z drugiej strony apelował o zachowanie spokoju – pojawiły się bowiem już pierwsze pytania o dostępne na terenie Kołobrzegu schrony.

Punkty zbiórki i punkt informacyjny

Punkty zbiórki są co najmniej dwa – przy ul. Granicznej w PCK oraz w Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Żurawia (siedziba Straży Pożarnej). Funkcjonuje też Miejski Punkt Informacyjny dla Uchodźców z Ukrainy przy ul. Okopowej 15.

-Bardzo dużo jest pytań o paszport zagraniczny, którym się posługują osoby z Ukrainy, ale którego czasami nie posiadają, ponieważ przekroczyły granicę na podstawie innego dokumentu – informowała wiceprezydent Kołobrzegu ds. społecznych Ilona Grędas-Wójtowicz – To jest jedno z najczęstszych pytań. Wszystkie sprawy paszportowe zostały jednak wstrzymane. Pytania dotyczą też możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej. W punkcie jest więc lista miejsc, w których uchodźcy mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy lekarskiej. Udzielamy również informacji, którzy adwokaci, notariusze, radcy prawni udzielają porad bezpłatnie. Mamy zapewnione wsparcie psychologiczne również w języku ukraińskim.

Jak mówiła wiceprezydent Grędas-Wójtowicz, padają też pytania o możliwość zapisania dziecka z Ukrainy do szkoły. W przypadku rodziców dzieci, które uczęszczają do podstawówek, są oni kierowani do odpowiedniego wydziału w Urzędzie Miasta. Starszych dzieci – do starostwa powiatowego.

Więcej o Miejskim Punkcie Informacyjnym dla Uchodźców z Ukrainy przy ul. Okopowej 15 (m.in. godziny otwarcia, numery telefonów) w linku pod tekstem.

Dodaj komentarz