Ograniczenie ruchu kołowego czy całkowite zamknięcie centrum miasta? A może Woonerf?

Trwa dyskusja nad nową organizacją ruchu kołowego w centrum Kołobrzegu. Padają propozycje od całkowitego zamknięcia ulic wokół ratusza po tylko częściowe ograniczenie ruchu samochodów w centrum. Ostatnio prezydent Kołobrzegu na antenie Telewizji Kablowej Kołobrzeg zaproponowała, by rozważyć rozwiązanie znane m.in. z dużych miast Europy Zachodniej, czyli Woonerf. Rozwiązanie to zyskuje też popularność w naszym kraju.

Fot. Zdjęcie wykonaliśmy 19 sierpnia gdy trwały przygotowania do Jarmarku Solnego. Przypomnijmy, że do 6 września częściowo zostały zamknięte ulice Armii Krajowej i Ratuszowa.

Czym jest Woonerf?

Jest to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której nacisk położony jest na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.

„Nazwa Woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ”ulicę do mieszkania”. Pierwsze tego typu powstawały w latach 70. XX wieku właśnie w Holandii. – wyjaśnia muratorplus.pl – Woonerf polega na takim przekształceniu ulic, aby zachowały one ograniczoną funkcję komunikacyjną, ale pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. Jednocześnie przy takiej ulicy jest dużo ławek, stojaków na rowery, placów zabaw oraz drzew i trawników. Woonerf jest przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaka, parkingu oraz miejsca spotkań mieszkańców. Woonerfy popularne są nie tylko w Holandii, ale także Skandynawii, Niemczech.”

Czy Woonerf pogodzi zwolenników zamknięcia centrum miasta dla samochodów i tych, którzy chcą, by zostało tak jak jest? Przekonamy się wkrótce – prezydent Kołobrzegu zapowiedziała, że propozycja nowej organizacji ruchu kołowego zostanie poddana społecznym konsultacjom.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend