Operat koparki przypadkiem odkopał zrzutowisko destruktów broni

You are currently viewing Operat koparki przypadkiem odkopał zrzutowisko destruktów broni

Dzisiaj (31.08) o godz. 12.00 na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego przy ul. E. Gierczak 5. odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały zaprezentowane przedmioty odkryte w czasie poniedziałkowej akcji eksploracyjnej w Białogardzie na
dawnej radzieckiej strzelnicy wojskowej.

W czasie prac przy budowie Stanicy Wodnej, operator koparki z firmy P.P.H.U. MATEXIM HEJNDNER i WSPÓLNICY w Białogardzie, w wykopie na głębokości około 1 metra zauważył nagromadzenie dużej ilości bliżej nieokreślonych przedmiotów żelaznych. Po bliższym przyjrzeniu się, rozpoznał wśród nich przedmiot przypominający koło od czołgu, o czym poinformował kierownika budowy Wojciecha Hejdnera. Ten z kolei powiadomił Wojciecha Białeckego, członka Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej Parsęta, który po przyjeździe na miejsce rozpoznał wśród żelaznego złomu fragmenty części bliżej nieokreślonego pojazdu oraz przedmioty przypominające fragmenty uzbrojenia, o czym powiadomił prezesa Grupy Parsęta Jana Orlińskiego.
Tym sposobem temat dotarł do dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksandra Ostasza, który w porozumieniu i za zgodą Starosty Białogardzkiego Piotra Pakuszto zdecydował, by odnalezione przedmioty przewieźć do kołobrzeskiego Muzeum.

Wśród znalezionych obiektów znajduje się koło od niemieckiej armaty Pak 38, prawdopodobnie polski karabin maszynowy Browning wz. 30 (na
chłodnicy lufy obejma do niskiej podstawy kawaleryjskiej wz. 36). Od niej też zapewne pochodzą krótkie, masywne nóżki. Wśród destruktów broni znajdują się również pozostałości trójnoga przeciwlotniczego do MG 34, lufy do MG 42 i 20 mm Flaka. Wiele części czeka jeszcze na
oczyszczenie i identyfikację.

Jak powiedział podczas konferencji dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz „ jest to tylko ułamek tego, co zostało znalezione”. O postępach prac i dalszych odkryciach będziemy na bieżąco informować.

Dzięki czujności kierownika budowy i Grupie Eksploracyjno-Poszukiwawczej Parsęta udało się zabezpieczyć znalezione elementy niemieckiego wyposażenia. Są to efekty dobrej współpracy pomiędzy budowlańcami i muzealnikami. Zakonserwowany sprzęt trafi w przyszłości do Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej, które powstaje w Rogowie i jest piątym oddziałem kołobrzeskiego muzeum.

APEL
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prosi osoby posiadające informacje o zabytkach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach o kontakt na e-mail: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl lub alekost@wp.pl lub pod tel. 601 402 400.

Dodaj komentarz