Patchworkowa Rada Miasta. Radni niezależni staną się języczkiem u wagi?

Po odejściu Krzysztofa Plewki z klubu PiS w Radzie Miasta grono radnych niezależnych jest tak samo liczne jak największy w tej chwili klub w Radzie, czyli Kołobrzescy Razem – liczy 6 osób.

Fot. Archiwum

W ciągu blisko 2,5 lat, które minęły od ostatnich wyborów samorządowych, sytuacja w Radzie Miasta zmieniała się kilka razy i w niczym nie przypomina już tej Rady, która 19 listopada 2018 r. składała ślubowanie
Na początku karty rozdawała nieoficjalna kolacji klubów PiS i Obywatelskiego Kołobrzegu Jacka Woźniaka. Jednak w maju 2019 r. po tym jak czworo radnych odeszło ze swoich klubów i stworzyło własny – Nowy Kołobrzeg – koalicja ta straciła większość. Przypomnijmy, Agnieszka Trafas i Adam Hok odeszli z Kołobrzeskich Razem, a Łukasz Zięba i Kamil Barwinek zostawili Obywatelski Kołobrzeg Jacka Woźniaka. To oni wspólnie z Kołobrzeskim tworzą teraz większościową, proprezydencką koalicję.

„Klub” radnych niezrzeszonych

Z czasem OK Jacka Woźniaka opuściła jeszcze Izabela Zielińska. To oznaczało koniec Obywatelskiego Kołobrzegu (zbyt mała liczba członków) i chcąc nie chcąc, Jacek Woźniak i Karolina Szarłata- Woźniak zostali bez klubu. Następnie Dariusz Zawadzki odszedł z Kołobrzeskich Razem, a Renata Brączyk z klubu PiS. W środę po skreśleniu z listy PiS, Krzysztof Plewko odszedł z klubu tej partii i dołączył do radnych bez klubowej przynależności.
Z personalnych transferów trzeba jeszcze tu wymienić przejście Piotra Lewandowskiego z Kołobrzeskich do Nowego Kołobrzegu.

Dziś w 21-osobowej Radzie Miasta mamy więc trzy kluby i aż 6 radnych niezależnych. Żaden klub nie ma większości głosów, by rządzić w Radzie samodzielnie (potrzeba do tego ich 11).
Wprawdzie wciąż większość ma nieformalna, proprezydencka koalicja klubów Nowy Kołobrzeg i Kołobrzescy Razem (dokładnie 11 radnych), to wydarzenia wokół głosowania nad długoletnią dzierżawą gruntów w Podczelu pod Sunrise Festival, kiedy to część radnych z koalicji zagłosowała przeciw, pokazuje, że jednomyślności tam nie ma. A arytmetyka jest nieubłagana – wystarczy, że koalicja straci jednego radnego, a straci też większość i sytuacja w Radzie może zrobić się nerwowa. W takiej sytuacji przysłowiowym języczkiem u wagi mogą okazać się radni niezrzeszeni.

SKŁAD RADY MIASTA KOŁOBRZEG

KLUB RADNYCH „KOŁOBRZESCY RAZEM”

Bogdan Błaszczyk – Przewodniczący Klubu
Artur Dąbkowski
Małgorzata Grotto
Przemysław Kiełkowski
Wiesław Parus
Danuta Wilk

KLUB RADNYCH „PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ”

Maciej Bejnarowicz – Przewodniczący Klubu
Bartosz Bieńkowski
Jacek Kalinowski
Piotr Rzepka

RADNI NIENALEŻĄCY DO KLUBÓW

Karolina Szarłata – Woźniak
Izabela Zielińska
Renata Brączyk
Jacek Woźniak
Dariusz Zawadzki
Krzysztof Plewko

KLUB RADNYCH „NOWY KOŁOBRZEG”

Adam Hok – Przewodniczący Klubu
Agnieszka Trafas
Kamil Barwinek
Łukasz Zięba
Piotr Lewandowski

2 komentarze

Napisz komentarz
  1. 17 stycznia, 09:29 d

    Osobiście zwracam zawsze uwagę na to kto gdzie pracuję.

    Reply this comment
  2. 17 stycznia, 14:56 Racja

    Dokładnie. Chyba tylko brączyk i plewko są niezależni jeżeli patrzeć pod kątem pracy

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend