Pierwszy radiowóz elektryczny w mieście – w dzień na patrole, w nocy podłączony do zwykłego gniazdka

Dziś podpisano w Urzędzie Miasta umowę na dostarczenie samochodu elektrycznego. Trafi on do Straży Miejskiej i będzie to pierwszy radiowóz elektryczny nie tylko w Kołobrzegu, ale w całym w woj. zachodniopomorskim.

Na zdjęciu u góry Dariusz Olkiewicz  z firmy Polmotor Auto -Serwis Jan Przepłata (po lewej) i komendant kołobrzeskiej Straży Miejskiej Mirosław Kędziorski. Po tekstem moment podpisania umowy na dostawę elektrycznego auta między Dariuszem Olkiewiczem, a Jerzym Wolskim, wiceprezydentem Kołobrzegu.

Pięcioosobowy samochód ma się pojawić w Kołobrzegu do końca sierpnia. Wcześniej zostanie doposażony w światła pojazdu uprzywilejowanego i radiotelefon. Na jednym ładowaniu samochód może przejechać 100 kilometrów. Koszt pokonania takiego odcinka to zaledwie ok. 6 zł. Samochód, jak powiedział dostawca auta, nie traci też wcale na prędkości ani na przyśpieszeniu. 

Gorzej z jego ładowaniem. W Kołobrzegu nie ma na razie stacji ładowania.  Jerzy Wolski, zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. gospodarczych, który dziś podpisał umowę, przyznał jednak, że miasto rozmawia z Energą o zainstalowaniu w mieście trzech takich stacji – szybkiego, średniego i podstawowego ładowania.  

– Jeżeli nie do końca roku to na pewno do połowy przyszłego chcielibyśmy aby takie stacje się w Kołobrzegu pojawiły – mówił na dzisiejszym spotkaniu Jerzy Wolski – Będą one służyć wszystkim, którzy poruszają się pojazdami elektrycznymi.

Wtedy czas naładowania baterii może bardzo się skrócić. Póki co samochód będzie ładowany podłączony do zwykłego gniazdka z jakiego każdy z nas codziennie korzysta w domu. 

– Teraz to ładowanie może trwać 8 godzin. Z specjalnej ładowarki trwa to o połowę krócej, a z tak zwanych szybkich ładowarek, które mają się pojawić w niektórych stacjach paliwowych ma to trwać już tylko 20 minut czyli tyle co wypicie na stacji filiżanki kawy – mówi Dariusz Olkiewicz z firmy Polmotor Auto -Serwis Jan Przepłata, która dostarczy auto.   

Dostawca samochodu został wybrany w przetargu nieograniczonym. Zaoferował właśnie Nissana e-NV200  za kwotę 134 445 zł brutto. Gmina Miasto Kołobrzeg otrzymała na ten zakup 50% dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

– Jest coraz większe zainteresowanie pojazdami elektrycznymi – przyznaje Dariusz Olkiewicz – Nissan e-NV200, który trafi do Kołobrzegu to w pełni elektryczny samochód, bardzo zwrotny i przede wszystkim przyjazny środowisku.

umowa - Pierwszy radiowóz elektryczny w mieście – w dzień na patrole, w nocy podłączony do zwykłego gniazdka

 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend