Po półtora roku zakończył się remont dworca PKP w Kołobrzegu. Teraz jest tu też dworzec autobusowy

Polskie Koleje Państwowe S.A. poinformowały o zakończeniu remontu dworca w Kołobrzegu. We wschodniej jego części znajduje się dworzec autobusowy z trzema kasami.

Kompleksowa modernizacja kołobrzeskiego dworca trwała prawie półtora roku. Dzięki niej pochodzący z 1904 roku dworzec odzyskał wiele historycznych detali, a także stał się przestrzenią przyjazną dla pasażerów. Dawny wygląd i kształt odzyskała 17,5-metrowa wieża zegarowa. Zamontowano na niej stylizowany na oryginalny, pochodzący z początku XX wieku zegar. Natomiast na szczyt konstrukcji wróciły kopuła i wysoka iglica. W niższej parterowej części budynku, na prawo od wejścia, odtworzono elewacje o wyglądzie muru pruskiego. Historyczny kształt odzyskały okna, w tym wielkopowierzchniowe, łukowe półrozety holu głównego, a także charakterystyczne, modernistyczne, ośmiokątne, w elewacji od strony miasta. Doskonale prezentują się odtworzone na wzór oryginalnych drzwi wejściowe do holu. Poddaną renowacji elewację i bryłę dworca podkreśla nocna iluminacja.

We wnętrzu dworca konserwację przeszedł historyczny fryz z motywem roślinnym. Ściany i sufit pomalowano na biało, natomiast posadzkę wykonano z wielkoformatowych szarych płyt. Uwagę zwraca oświetlenie w formie nowoczesnych w designie kolistych „aureoli”.

Dworzec wyposażono również w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, zegar oraz gabloty z rozkładami jazdy. W holu podróżni znajdą kasy biletowe, a tuż przy nim przestronną i jasną poczekalnię. Ją również urządzono nowocześnie i wyposażono w metalowe ławki w kolorze antracytowym, zegar oraz elektroniczne tablice.

Ciekawym elementem wystroju są oryginalne płaskorzeźby przedstawiające mewy i ryby pośród fal. W przestrzeni obsługi podróżnych mieści się również pokój zabaw dla dzieci wraz z pomieszczeniem dla rodziców z dziećmi oraz lokale na wynajem. Natomiast we wschodniej części obiektu znajdzie się dworzec autobusowy wraz z trzema kasami biletowymi. Wszystkie przestrzenie związane z obsługą podróżnych są klimatyzowane.

– Dzięki przebudowie dworzec stał się również przyjazny środowisku, gdyż jest on częściowo zasilany z energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych. W budynku wprowadzono również m.in. energooszczędne oświetlenie i rozwiązania redukujące straty ciepła – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki zakończonej właśnie inwestycji dworzec stał się bardziej komfortowy dla osób z niepełnosprawnościami. Po wyprofilowaniu nawierzchni zniwelowano różnicę w wysokości terenu pomiędzy dworcem a otaczającym go terenem. Dużym ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych w poruszaniu się po obiekcie są oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe dworca. Z myślą o osobach na wózkach i pasażerów z wózkami dziecięcymi zlikwidowano progi i zamontowano automatykę sterującą drzwiami.

W otoczeniu dworca ułożono nowe chodniki oraz zamontowano elementy małej architektury, takie jako ławki, kosze i oświetlenie. Natomiast po jego wschodniej stronie wybudowano wiatę rowerową.

Łączny koszty inwestycji to przeszło 28 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt przebudowy opracowała pracownia AMT Sp. z o.o. Bydgoszcz, a wykonawcą robót budowlanych była firma Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych „LEŚ” Paweł Leś z Żydowa.

IMG 20240103 211703 1024x768 - Po półtora roku zakończył się remont dworca PKP w Kołobrzegu. Teraz jest tu też dworzec autobusowy

2 komentarze

Napisz komentarz
 1. 05 stycznia, 14:48 Mieszkanka 8

  Największa porażką o której mówili i zmagali się turyści to brak toalety / ciekawi mnie czy ten luksus jak się okazuje na dzisiejsz wczasy został tam zainstalowany .
  Ogromny wstyd dla naszego miasta pod tym względem .
  Można już pominąć to że jest zaściankowy ten cały dworzec ale to WC …..

  Reply this comment
 2. 05 stycznia, 19:51 Adam

  A czy powróci biletomat, który stał w holu głównym?

  Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend