Podatek od nieruchomości w górę. Najbardziej wzrost odczują przedsiębiorcy

You are currently viewing Podatek od nieruchomości w górę. Najbardziej wzrost odczują przedsiębiorcy

Urząd Miasta przygotował propozycje podwyżek lokalnych podatków i opłat. Wzrośnie podatek od nieruchomości – od 0,02 do 1,10 zł, za metr kwadratowy. Ale jest też dobra wiadomość – opłata uzdrowiskowa i podatek za psa zostają takie same. 

Urząd Miasta przygotował propozycję wzrostu lokalnych podatków i opłat, które zapłacimy w 2018 roku. 

Które podatki planuje miasto podnieść? Głównie podatek od nieruchomości. W budynkach mieszkalnych wzrost jest najniższy – z 0,73 na 0,75 gr za metr kw. w skali roku. I tak, za przykładowo mieszkanie o powierzchni 60 metrów kw. z przypisanym mu gruntem 45 metrów kw. zamiast 64 zł jak w tym roku zapłacimy 66 zł.

Za 150 metrowy domek jednorodzinny z gruntem 500 metrów kw. zapłacimy o 7 złotych więcej czyli 342 zł. Z kolei za 30-metrowy garaż będziemy musieli wyciągnąć z kieszeni nie 233 zł jak dotąd, a 238 zł.

Najbardziej skutki planowanych podwyżek mogą odczuć przedsiębiorcy. Za budynki w których prowadzona jest działalność gospodarcza ten wzrost jest większy – z 21,66 zł do 22,20 zł za metr kw. Zakładając więc, że mamy 60- metrowy lokal to w 2018 roku będziemy musieli zapłacić za niego o 34 zł więcej. A jeżeli mamy naprawdę dużą nieruchomość tego typu, np. 1,5 tys. metrów kw. i grunt 3 tys. metrów kw. to zapłacimy więcej o 870 zł.

W późniejszym terminie wzrosną też stawki podatku od środków transportu.

Magistrat za to nie zamierza podnosić opłaty uzdrowiskowej, opłaty za posiadanie psa i opłaty targowej.

Miasto prognozuje, że z podatków do miejskiej kasy wpłynie w 2018 roku ok. 46 mln zł.

Uwaga, prezydent Kołobrzegu zaprasza na wysłuchanie publiczne – „Podatki 2018”. Spotkanie odbędzie się w dniu 5 września (wtorek) o godz. 16, w dużej sali konferencyjnej UM Kołobrzeg. Wstęp wolny.

 

Dodaj komentarz