Ponad 60 procent pracodawców z naszego regionu planuje redukcję zatrudnienia (RAPORT)

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego w ostatnich dniach  (po wprowadzeniu tzw. tarczy antykryzysowej) przeprowadził badanie online. Wzięło w nim udział 320 przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego.

Artykuł został opublikowany na stronie pracodawcy. biz. Pełen raport dostępny jest TUTAJ

Z raportu ZPPZ wynika, że sytuacja firm na Pomorzu Zachodnim jest bardzo trudna – niemal wszyscy z 320 przebadanych pracodawców zadeklarowało, że COVID-19 wpłynął na funkcjonowanie ich przedsiębiorstw, z czego aż 82,3% odczuwa bardzo poważne skutki pandemii w swojej firmie. Tylko 15,8% ankietowanych oznajmiło, że radzi sobie w zaistniałej sytuacji.

Redukcja zatrudnienia

„Ponad połowa ankietowanych pracodawców planuje redukcję zatrudnienia (62,8%). Problemy z prowadzeniem biznesu w czasie pandemii przekładają się na problemy z utrzymaniem miejsc pracy. Dotyczy to głównie mikro i małych przedsiębiorstw (ponad 70 proc. ankietowanych to mikro przedsiębiorstwa – zatrudniające mniej niż 9 osób i 20,5% – małe, zatrudniające mniej niż 50 osób).” – czytamy w raporcie.

Największe zagrożenia

Firmy obawiają się przede wszystkim anulowania zamówień (61,4 proc.). Następnie obawiają się również: zmniejszenia produkcji (33,1%), opóźnień w płatnościach od klientów (32,8%) i utrudnień w kontaktach biznesowych (31,5 proc.). Najmniej ankietowanych obawia się braku klientów (1,3%).

Praca zdalna

Praca zdalna, która mogłaby być wyjściem z sytuacji dla wielu firm nie jest możliwa w niektórych miejscach pracy, np. zakładach produkcyjnych i w części firm usługowych. Większość pracodawców, z tych którzy wzięli udział w badaniu, deklaruje, że nie ma możliwości delegowania pracy w systemie zdalnym (58,9%) – wśród ankietowanych ledwie 17,4% firm ogłosiło, że ma sposobność wykonywania swoich obowiązków służbowych poza biurem.

Działania podejmowane w celu unormowania sytuacji

„Na pytanie, jakie działania w pierwszej kolejności pracodawcy podejmą dla unormowania sytuacji w firmie ankietowani odpowiedzieli niezgodnie. Nie ma jednej odpowiedzi i strategii jak przetrwać na rynku bez ogłaszania bankructwa, ponieważ sytuacja jest bardzo trudna i dynamiczna, a każda branża inaczej odczuje skutki koronawirusa. 42,2% ankietowanych ogłosiło,
że skorzysta z jednego lub więcej rozwiązań oferowanych przez rząd (tzw. tarczy antykryzysowej), natomiast 15,4% będzie korzystało z pomocy oferowanej przez miasto.” – donosi pracodawcy.biz.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend