Porzucone rowery miejskie. Pytamy operatora wypożyczalni czy to już plaga i jakie są konsekwencje

Ostatnio głośno jest o miejskich rowerach pozostawionych gdzie popadnie. Najczęściej informują o nich internauci, którzy wrzucają do sieci kolejne zdjęcia porzuconych jednośladów, na które przypadkiem się natknęli.

Pytamy w warszawskiej firmie Nextbike, operatora samoobsługowej, miejskiej wypożyczalni rowerów w Kołobrzegu, czy faktycznie jej użytkownicy częściej niż zwykle nie przestrzegają regulaminu zostawiając rowery poza stacją.

-Nadal są to przypadki sporadyczne, ale zauważyliśmy, że są bardziej nagłaśniane i mieszkańcy częściej nas zawiadamiają o takich sytuacjach. To dobrze, bo pozwala to naszemu serwisowi jeszcze szybciej zareagować i przywrócić rower do systemu. – odpowiada Jakub Giza z Nextbike – W tym sezonie, w Kołobrzegu nie było przypadku kradzieży. Odnotowaliśmy za to dziesięć zgłoszeń o porzuconych rowerach. W wyniku wyjaśnień z ostatnimi wypożyczającymi nie było podstaw do naliczania kar wynikających z regulaminu. Każdy taki przypadek wyjaśniany jest indywidualnie.

Rower w ciągu dnia można wypożyczyć na 12 godzin. Ale już po 3 godzinach na nasz numer telefonu podany przy rejestracji do systemu wypożyczalni, dostaniemy sms z pytaniem czy aby na pewno rower nadal jest przez nas używany. Po 12 godzinach na nasz numer telefonu zadzwoni serwisant. 

Trzeba pamiętać, że użytkownicy miejskiego roweru nie są anonimowi. System odnotowuje zarówno kto wypożyczył rower jak i który (jednoślady posiadają identyfikatory). 

Co więc jeśli rower zostanie zniszczony lub bezpowrotnie stracony? W pierwszym przypadku użytkownik odnotowany jako ostatni w systemie, który wypożyczył pechowy rower, zapłaci za jego naprawę według cennika dołączonego do regulaminu wypożyczalni. W drugim – będzie musiał sięgnąć głębiej do kieszeni i wysupłać 2 tysiące złotych.

Operator miejskiej wypożyczalni nagradza też osoby, które natkną się na porzucony jednoślad – za odprowadzenie go (po wcześniejszym kontakcie z firmą Nextbike) do najbliższej stacji, jego konto użytkownika wypożyczalni rowerów zostanie doładowane kwotą 10 zł. Jeżeli tylko zawiadomi o takim fakcie, jego konto zostanie zasilone kwotą 5 zł.

Fot. FB/D.Wierzbicki

 

 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend