Pierwsze wydarzenia towarzyszące obchodom 73. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem miały miejsce już 11 marca (32. Bieg Zaślubin).
Główne uroczystości i wydarzenia zaplanowano na weekend 16-18 marca, których zwieńczeniem będzie wielkie widowisko batalistyczne na plaży centralnej. Poniżej przedstawiamy program tego co będzie się działo w mieście w tą ważną dla historii Kołobrzegu rocznicę.
Kołobrzeski ZHP zorganizuje pierwszą, miejską grę „Bitwa o Kołobrzeg”. Jak sama nazwa mówi tematyką będzie wyzwolenie miasta. Gra przeznaczona jest dla Rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat. Oczywiście dzieci niemieszczące się w tej kategorii wiekowej także są serdecznie zaproszone, nie mniej młodszym może się dłużyć trasa, dla starszych zadania mogą być zbyt infantylne.
Gra odbędzie się 18 marca w Kołobrzegu o godzinie 14: 00. Dokładne miejsce startu zabawy zostanie podane wkrótce. Gra jest bezpłatna! Należy jedynie się zgłosić za pośrednictwem STRONY.
By gra była ciekawa do typowo harcerskiej metodyki wpisano trochę technologii, dlatego najważniejsze by podczas gry mieć telefon z zainstalowaną aplikacją Actionbound, dostęp do internetu i GPS. Aplikacja jest pisana w języku niemieckim i angielskim, lecz nie trzeba ich znać by się z nami świetnie bawić. Instrukcji obsługi będziemy udzielali na starcie. – Na graczy na trasie czeka wiele zadań i zagadek. część z nich będzie wymuszała od uczestników integracji z mijanymi przechodniami – mówi pwd. Olga Korowacka.
Wszystko zakończy się ogniskiem z kiełbaskami w Harcerskim Ośrodku Morskim. Impreza odbędzie się bez względu na pogodę.
„Spotkanie z historią” – prezentacja filmu z archiwum Muzeum Oręża Polskiego, referaty pn. „Liga Morska i Rzeczna strażniczką tradycji zaślubin Polski z Morzem” z okazji 100-lecia powstania tej organizacji, krótki program artystyczny oraz prezentacja broni i wyposażenia żołnierzy walczących o Kołobrzeg.
Wstęp wolny, sala widowiskowa RCK. Prowadzenie – kmdr. Marek Padjas, Wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej.
W programie:
-Zaślubiamy cię morze na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania. Puckie zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku
Mirosław Kuklik, Muzeum Ziemi Puckiej im F. Ceynowy
-Nadmorskie inspiracje – Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie
Paweł Pawłowski, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
-Zaślubiny z morzem 1945
dr Hieronim Kroczyński, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
-Prezentacja filmów archiwalnych
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości
Informacje o prelegentach:
Mirosław Kuklik – dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, w latach 1994-2000 kierownik Muzeum Rybołówstwa w Helu (oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku), Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, muzealnik i geolog
Paweł Pawłowski – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich o/Zachodniopomorski, Członek ICOM, licencjonowany pilot-przewodnik PTTK, historyk, muzealnik, animator i menedżer kultury, w latach 2008-2014 dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Hieronim Kroczyński – historyk, regionalista, autor wielu publikacji dot. historii wojskowości i dziejów Kołobrzegu, współorganizator i wieloletni dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, w latach 2010-2015 Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego.