Przemarsz 28 listopada. „Rewolucja jest kobietą” (WIDEO, ZDJĘCIA)

To już piąty tydzień protestów w Polsce inicjowanych przez aktywistów i aktywistki ze Strajku Kobiet. Kołobrzeg po raz kolejny dołączył do tych ogólnopolskich manifestacji – dziś o godz. 17 spod ratusza wyruszył przemarsz. Wzięło w nim udział ponad 150 osób. Na czele pochodu jechała styropianowa rzeźba, która przedstawiała wystawiony środkowy palec.

Dzisiejsza data protestu ma wymiar symboliczny – tego dnia świętowana jest 102. rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Przypomnijmy, że protesty rozpoczęły się po tym, jak Trybunał Konstytucyjny 22 października orzekł, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. Oznacza to koniec tzw. kompromisu aborcyjnego.

Od tamtego czasu protestujący do swoich postulatów dołączyli jeszcze m.in. żądanie świeckiego państwa, edukacji na miarę współczesności, stop faszyzmowi czy poprawę kondycji publicznej ochrony zdrowia.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend