W najbliższy weekend miasto Kołobrzeg, Biuro Literackie oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zapraszają do „Szkoły życia” – wydarzenia online na stronie YouTube.com/biuroliterackie, w ramach którego w pierwszej, otwartej dla wszystkich części w sobotę 5 grudnia o 19:00 na pytania Katarzyny Stoparczyk odpowie Czesław Mozil, a dzień później w niedzielę o tej samej porze Janusza Chabiora przepyta Beata Tadla.
Od organizatorów: To nie będą zwykłe rozmowy. Zostaną zadane pytania o te doświadczenia życiowe, szczególnie z okresu szkolnego, które były fundamentalne dla gości obu wydarzeń. Dowiemy się, jakie momenty były dla nich przełomowe, kto na nich najbardziej wpłynął, komu zawdzięczają karierę artystyczną i jakie błędne decyzje, złe wybory, ale także mniejsze i większe sukcesy kształtowały ich osobowość.
Pytania będzie mogła zadawać również zgromadzona przez ekranami publiczność. Nie tylko młodzi mieszkańcy Kołobrzegu, dla których ten projekt powstał, ale także każdy, kto zdecyduje się na udział w „Szkole życia”. Gdyby nie pandemia i związane z nią ograniczenia, projekt byłby realizowany na żywo w nadmorskim kurorcie. Stanowiłby – obok zrealizowanego z sukcesem „Kursu na sztukę” – element działań ukierunkowanych na osobisty rozwój młodych mieszkańców Kołobrzegu.
Druga część wydarzenia to indywidualne spotkania i konsultacje artystyczne, które będą zamknięte i ograniczone do wybranych osób, zespołów oraz twórców z Kołobrzegu. Żeby zgłosić chęć udziału, należy przesłać drogą elektroniczną na adres aolszewska@biuroliterackie.pl studyjne, koncertowe lub próbne nagrania piosenek (na zajęcia z Czesławem Mozilem) lub informacje o swoich doświadczeniach aktorskich (na konsultacje u Janusza Chabiora).
Pomysłodawcą działań jest organizator najstarszego festiwalu literackiego w Polsce Stacja Literatura (dawny Fort Legnica i Port Wrocław) i jedno z najczęściej wyróżnianych wydawnictw – Biuro Literackie. Obchodząca w tym roku swoje dwudziestopięciolecie instytucja znana jest z szeregu projektów edukacyjnych, m.in. „Lekcji języka poetyckiego”, „Wakacji z kulturą” oraz „Szkoły z poezją”.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Kołobrzeg oraz Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Więcej informacji można znaleźć na stronach biuroliterackie.pl, rck.kolobrzeg.eu oraz na profilach poszczególnych wydarzeń na: Facebook.com/BLiterackie. Kolejne spotkania w ramach Szkoły życia już 12 i 13 grudnia o tej samej porze na YouTube.com/biuroliterackie.