Remont baszty w końcu się rozpoczął. Miasto podpisało umowę z jego wykonawcą ponad dwa miesiące temu

Wokół Baszty Lontowej postawiono ogrodzenie – to znak, że remont tego zabytkowego obiektu w końcu się rozpoczął. Umowę z jego wykonawcą miasto podpisało na początku stycznia. Dlaczego więc remont rusza ponad dwa miesiące później? W sąsiedztwie XIV-wiecznego budynku miejskie „Wodociągi” wymieniały sieć i trzeba było poczekać, aż skończą, co właśnie się stało. Ratowanie baszty rozpoczęło się od prac ziemnych przy jej fundamentach.

Miasto wykonawcy remontu za rozsądną cenę szukało od kwietnia 2022 r. Udało się go znaleźć w grudniu – po tym jak miasto nieco zmodyfikowało zakres modernizacji, konsorcjum kołobrzeskich firm, którego liderem jest spółka WS, wyceniło roboty na blisko 1,1 mln zł i magistrat przystał tę kwotę.

To ostatni dzwonek na uratowanie tego unikalnego w Kołobrzegu zabytku, który jest w fatalnym stanie. Przypomnijmy, że Baszta Lontowa jest własnością miasta od 2019 roku. Została odkupiona od prywatnego właściciela za kwotę 630 tys. zł po to, by ją ratować przed dalszą degradacją. Wcześniej znajdowała się tu siedziba PTTK.

baszta8 1024x717 - Remont baszty w końcu się rozpoczął. Miasto podpisało umowę z jego wykonawcą ponad dwa miesiące temu

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend