Sąd obniżył wójtowi gminy Kołobrzeg wysokość poręczenia majątkowego. Tyle samorządowiec musi wpłacić „niezwłocznie”

29 czerwca Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie rozpatrzył zażalenia wójta gminy Kołobrzeg Włodzimierza Popiołka na postanowienie prokuratury o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego, jakim jest poręczenie majątkowe.

– Sąd obniżył kwotę poręczenia majątkowego, ale w pozostałym zakresie zgodził się z prokuraturą – mówi naszemu portalowi prokurator Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie – Zgodził się, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego czynu i ryzyko matactwa.

Wójt, żeby pozostać na wolności, miał wpłacić pół miliona złotych. Sąd w ubiegły czwartek stwierdził, że wystarczy 200 tys. zł. Nie zgodził się za to z wnioskiem obrońców wójta, aby poręczeniem była hipoteka na nieruchomości. Ma to być gotówka.

Tym samym postanowienie prokuratury jest prawomocne i powinno zostać wykonane – jak mówi prokurator Lorenc – niezwłocznie.

Przypomnijmy, że Włodzimierz Popiołek został tymczasowo aresztowany we wrześniu 2022 r. w związku z — jak wynika z informacji udzielonych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie — podejrzeniem przyjęcia korzyści majątkowej.

Chodzi o sumę 300 tys. zł, którą wójt miał otrzymać od jednego z dyrektorów firmy farmaceutycznej Hasco-Lek z Wrocławia w zamian za pomoc w dokonaniu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Dźwirzyna.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend