Samotność nie wiąże się z biedą. Trwają przygotowania do „Wigilii dla samotnych”

You are currently viewing Samotność nie wiąże się z biedą. Trwają przygotowania do „Wigilii dla samotnych”

Czasami zbyt pochopnie stawiamy znak równości między biedą, a samotnością. My popełniliśmy właśnie taki błąd. Gdy pytamy Kamila Barwinka jednego z koordynatorów „Wigilii dla samotnych” czy próbując ustalić liczbę osób, które mogą przyjść na wigilijną kolację do hali Milenium kontaktowali się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej ten szybko nas prostuje:

– To, że komuś wiedzie się gorzej lub potrzebuje wsparcia MOPS-u nie oznacza od razu, że jest też samotny – odpowiada – W zeszłym roku na „Wigilię dla samotnych” przyszło około 340 osób. Duża część z tych osób wyglądała na osoby, które takie wsparcia wcale nie potrzebują.

Przygotowania do tej najliczniejszej Wigilii w mieście trwają. W niedzielę w katedrze będą rozdawane ulotki z informacją o „Wigilii dla samotnych” i zaproszeniem na świąteczną kolację

Wciąż potrzebni są wolontariusze, którzy pomogą 23 grudnia ustawiać stoły, ławy, choinki i zbudować świąteczną szopkę. Pracy będzie sporo, bo na Wigilii organizatorzy spodziewają się nawet 500 osób.

Na szczęście wszystkie produkty spożywcze potrzebne do przygotowania Wigilii udało już się zgromadzić. 12 tradycyjnych potraw, które 24 grudnia wieczorem trafią na stoły rozstawione w hali Milenium przy ul. Łopuskiego będą gotowane w prywatnych domach lub w kuchni w hali Milenium. Gotować będzie m.in. 20 kucharzy. Część z nich na co dzień pracuje w najlepszych kołobrzeskich hotelach.

Kto może przyjść? Dosłownie każdy kto w Wigilie jest sam. Nie wpuszczane będą jedynie osoby po spożyciu alkoholu.

„Wigilia dla samotnych” to niezwykła inicjatywna, którą zapoczątkował Mikołaj Rykowski z Fundacji „Wolne miejsce”, kołobrzeżanin, który dziś mieszka w Katowicach. Fundacja „Wolne miejsce” organizuje takie Wigilie i śniadania wielkanocne w kilku miastach w Polsce, w Kanadzie i Australii. W zeszłym roku na taką świąteczną kolację przyszło w sumie ponad 5 tysięcy osób.

Bieżące przygotowania do „Wigilii dla samotnych” można też śledzić na fanpage’u na Facebooku: „Wolne miejsce – Kołobrzeg”

fot. Zdjęcie plakatu, który powstał w Cadre Créatif by promować „Wigilię dla samotnych”

Dodaj komentarz